16 cách vẽ tranh đề tài ngày Tết và mùa xuân đơn giản nhất

Rate this post

Në departamentin e artit të kurrikulës së klasës së 6-të, piktura pranverore dhe tema e festës së Vitit të Ri konsiderohen si tema magjepsëse. Temat e pikturës së Pranverës dhe të Vitit të Ri jo vetëm që i ndihmojnë fëmijët të kujtojnë plotësisht festën tradicionale Tet, tregime të mira për rrënjët e tyre për të kujtuar atdheun e tyre, por gjithashtu stimulojnë kreativitetin, kreativitetin dhe aftësinë e tyre rreth pikturës për fëmijët e moshës së shkollës së mesme.Pikturë me temë Tet dhe pranverë me imazhe të paraqituraPër t’i ndihmuar nxënësit të kenë mënyrën më të bukur dhe më të thjeshtë të vizatimit të temës së festës Tet dhe pranverës së nxënësve të klasave të 6-ta, në artikullin e mëposhtëm, Dien Lam Hong do t’i udhëzojë ata 16 mënyra për të vizatuar thjesht dhe në mënyrë sintetike.Fotografitë më të bukura të Tet dhe pranvera që fëmijët të mësojnë më shumë rreth.

Karakteristikat e pikturave me temë Tet

“Kjo është një pranverë me qindra lule që lulëzojnë plot gëzim…” Po, tema e pranverës dhe e Tetit shoqërohet gjithmonë me imazhe plot jetë. Në kopsht, qindra lule lulëzojnë, sythat mbijnë, veçanërisht ngjyra rozë e luleve të pjeshkës në veri dhe ngjyra e verdhë e luleve të kajsisë në jug çdo pranverë. Në shtëpi vërtitet skena e mbledhjes së familjes së bashku me përgatitjen e tabakasë së fundvitit të orizit, paketës së tortës Chung, festës së Vitit të Ri, .. Të gjithë kanë një buzëqeshje të ndritshme në buzë, pasi a Vite të vështira dhe vështirësish tani janë ribashkuar me shtëpinë familjare për të pritur së bashku një vit të ri.Pikturimi i temës së festës Tet nuk mund të jetë i plotë pa imazhin e gatimit të banh chung dhe banh tet

Për fëmijët, Tet po shton një moshë të re, duke shtuar gëzime të reja. Kur vjen Tet, fëmijët lejohen të blejnë rroba të reja nga prindërit e tyre, të marrin para me fat, të paketojnë banh chung, të hanë karamele sa të duan, të shkojnë në një udhëtim pranveror me familjen e tyre, të urojnë gjyshërit dhe gjyshërit etj. gjithashtu një kohë e paharrueshme.Më e dëshirueshme sepse merret vetëm një herë në vit. Prandaj, pikturimi i temës së Tetit deri në pranverë është një burim i ri frymëzimi për fëmijët, në mënyrë që ata të pikturojnë gëzimin, gëzimin dhe eksitimin e tyre si askush tjetër.

16 mënyrat më të lehta për të vizatuar fotografi në festën e Tet nga nxënësit e klasës së 6-të

Me karakteristikat e linjës së pikturave në Tet dhe tema pranverore që përmendi më lart Dien Lam Hong, është e sigurt që fëmijët kanë të paktën një krijim unik për pikturën që synojnë të vizatojnë. Sidoqoftë, të portretizosh krijimtarinë unike në kokë në një pamje të bukur nuk është aspak e thjeshtë. Për t’i “zhpaketuar” fëmijët, së shpejti, prindër dhe nxënës, le të zbulojmë më shumë 16 fotot më të mira të nxënësve nga i gjithë vendi me temën e pranverës dhe tetit që kemi vizatuar. Kombinoje më poshtë!

1. Si të vizatoj një pikturë të temës së Tetit në vendlindjen time

Pikturë me temë Tet në vendlindjen timeTet është rasti i ribashkimit, kështu që sa herë që njerëzit vijnë në Tet, shumica e njerëzve zgjedhin të kthehen në qytetin e tyre për të festuar Tet. Për të rriturit, shtëpia është vendi për të varrosur perimet për të prerë kordonin e kërthizës, për ata që janë larg për t’u kujtuar. Sa për fëmijët, shtëpia është thjesht një vend i qetë, me gjyshërit, me një treg fshati dhe 1001 gjëra të reja që nuk gjenden në qytet. Falë këtyre veçorive, fëmijët mund të shfrytëzojnë lehtësisht temën e Tetit në vendlindjen e tyre me imazhe të tilla si: Tregu i Teteve me tezga fshati, degë qershie që shkëlqejnë; imazhi i mbledhjes me gjyshërit me banh çung dhe banh tet; apo festat e bëra në fillim të pranverës që kthehen vetëm në shtëpi, … të gjitha do të duken të bukura dhe të çuditshme nën vizatimet e shpikjeve krijuese të përziera me dashurinë për atdheun e fëmijëve.

2. Si të vizatoni fotografi familjare në festën e Tet

Piktura familjare në festën e TetNuk është e vështirë të bësh një fotografi të një shtëpie të bukur familjare në festën e Tet. Me shpirt fëmije, nuk ka asgjë më argëtuese sesa të prisni vitin e ri me familjen tuaj të dashur, pranë tabakasë me oriz plot me pjata të shijshme, duke ngrënë lirshëm reçel dhe duke parë së bashku fishekzjarret e Vitit të Ri. Në veçanti, Tet është gjithmonë më i emocionuari për fëmijët, sepse kjo është një mundësi që ata të marrin para me fat dhe të veshin rroba të reja, kështu që secili fëmijë mund të skicojë plotësisht foton e tij me përmbajtje sipas dëshirës së tij.

3. Si të vizatoni temën e Tet Market

Pikturë në temën e tregut TetBëhet fjalë ende për tregun e Tet, por kjo temë nuk kufizohet nga skena e tregut të Teteve në fshat, por fëmijët mund të tregojnë lirisht talentin e tyre në vizatimin e tregjeve të Tet kudo, në fshat apo në qytet. Por ka një pikë interesi për të marrë një pamje të bukur të tregut Tet, mos harroni të vizatoni imazhe tipike të njohura që vetëm Tet mund të ketë: skena të gjalla të njerëzve që bëjnë blerje për Tet, rrugë të mbushura me njerëz, tregje të tejmbushura lulesh. Pigmentet e qindra e luleve së bashku, … të gjitha do të krijojnë një skenë ku shikuesit do të ndjejnë atmosferën e Tetit që po afrohet.

4. Si të vizatoni temën e Tetit dhe pranverës

Piktura me temë Tet dhe pranverëPranvera dhe Viti i Ri kanë qenë prej kohësh një temë frymëzimi për artistët për të krijuar piktura. Tet në zakonet tradicionale të popullit të vendit tonë, Teti është rasti që fëmijët dhe nipërit të kthehen në shtëpinë e familjes, të kthehen në origjinën e vendit ku është varrosur kordoni i kërthizës. Tet është një mundësi për fëmijët dhe nipërit që të mblidhen së bashku për të bërë gatime Tet, duke krijuar kulturën tradicionale të banh chung dhe banh tet e cila është e disponueshme vetëm në pak ditë të Tet. Ardhja e Tetit është edhe koha e pranverës, një stinë me shi të rrëmbyeshëm, sytha e sytha dhe festa të mbushura me njerëz, sepse “Janari është muaji i argëtimit”.

5. Si të vizatoni lulet e kajsisë në festën e Tet

6. Si të vizatoni një foto me temën e mbështjelljes së festës Tet banh chung

Pikturë me temën e festës Tet duke gatuar banh chungLegjenda e banh chung dhe banh day dhe tradita e mbështjelljes së banh chung dhe banh tet ka qenë prej kohësh një karakteristikë unike kulturore në vendin tonë. Mishi i yndyrshëm, bishtajat, gjethet e dong-it, orizi ngjitës, … janë përbërës të njohur për të krijuar një tortë të gjatë cilindrike, banh chung katror. Çfarë mund të jetë më argëtuese sesa kur e gjithë familja përfundoi banh chung të bukur, qëndroi gjithë natën zgjuar duke parë tenxheren me ëmbëlsira pranë zjarrit të kuzhinës, duke parë zjarrin ndërsa i tregonte njëri-tjetrit histori të lumtura dhe të trishtuara gjatë një viti të ri. via. Me siguri, duke folur për këtë, fëmijët mund të imagjinojnë plotësisht skenën e ngrohtë të ditëve para Tet, duke vizatuar kështu një pamje të bukur sipas dëshirës së tyre në temën e mbështjelljes së banh chung në Tet.

7. Si të vizatoni një foto me temën e urimit të gjyshërve për Vitin e Ri

Pikturë me temën e urimit të gjyshërve për Vitin e RiFotove të vizatuara me temën e festës së Tetit u mungon imazhi i urimit të gjyshërve. Ishte një skenë e gëzueshme me zarfe të kuq të kuq, fytyrat e gëzuara të familjarëve që festonin Tetin, lakmia e fëmijëve të ndërthurur me buzëqeshjen e tij, por lumturinë e tij, gjyshja. Gëzuar Vitin e Ri gjyshërve, fëmijëve dhe nipërve, duke lindur urimet më të mira për të shprehur mirënjohjen dhe përkushtimin birnor.

8. Si të vizatoni një temë peizazhi në festën e Tet

Pikturë me temën e peizazhit TetE përzier me gëzimin dhe eksitimin e njerëzve, peizazhi i Tet është gjithashtu një veçori e disponueshme vetëm në këtë rast të veçantë. Ndonjëherë, mjafton vetëm të shikosh lulet në anë të rrugës, rrugët e dekoruara shkëlqyeshëm, rrugët duke u gjallëruar sepse anëtarët e familjes shkojnë në Tet pazar, mjafton për të na treguar se Teti ka mbërritur te dera. Kjo është gjithashtu një temë e hapur, në mënyrë që fëmijët plotësisht të mund të shpikin dhe të krijojnë përmbajtje bazuar në imagjinatën e tyre të pasur dhe të larmishme.

9. Si të vizatoni një temë të kërcimit të luanit në festën e Tet

Pikturë e kërcimit të luanit në festën e TetKërcimi i luanit në ditën e Vitit të Ri është një aktivitet argëtues i gjallë që nuk mungon në ditët e Tet, kjo është edhe koha kur shumë festivale magjepsëse zhvillohen vetëm një herë në vit. Për fëmijët, imazhi më i njohur dhe më i këndshëm është ndoshta ende vrapimi pas njëbrirëshve të bukur të kuq, që simbolizojnë butësinë dhe pasurinë. Veç kësaj, një pikturë e bukur e kërcimit të luanit do të jetë veçanërisht e rëndësishme dhe mbresëlënëse nëse fëmijët përziejnë akrobaci, kërcejnë lart me daullet e gongut që valëviten dhe përfundimi me çifteli të kuq që bëjnë gjithmonë audiencën t’i ndjekë.

10. Si të vizatoni një temë tregu lulesh në festën e Tet

Pikturë e tregut të luleve në festën e TetNdryshe nga pikturat e peizazhit, pikturat e tregut të luleve në festën Tet nuk janë vetëm të mbushura me pigmentet e qindra luleve që garojnë për të lulëzuar, por gjithashtu kanë imazhe të gjalla biznesi, skena të njerëzve që shkojnë të blejnë lule për të luajtur Tet me njerëzit në festën Tet. cila dorë është një degë pjeshke, degë kajsie. Sa më e pigmentuar të jetë fotografia, aq më e gjallë është fotografia, duke bërë të mundur që shikuesit të shohin plotësisht atmosferën Tet që po vjen.

11. Si të vizatohen temat e festivalit në festën e Tet

Pikturat e festivalit Tet

Pranvera – fillimi i një sezoni të ri është gjithashtu koha kur zhvillohen festivale të mëdha që shtrihen nga veriu në jug. Veriu ka festivalin Lim, festivalin e Pagodës së Parfumeve, në pjesën qendrore festivalin e peshkimit, në jug ka festën e tempullit Ba Den, ceremoninë e tempullit Ba Chua Xu etj. Pas ceremonisë vjen festivali me aktivitete interesante si p.sh. : këndimi i quan them, këndimi më pas, lëkundjet, kërcimi i luanëve, luftimi i buallit, tërheqja e luftës, shtytja e shkopinjve, mundja, … tërhoqi shumë njerëz për të marrë pjesë, duke krijuar një skenë plot zhurmë dhe plot zhurmë.

12. Si të vizatoni lulet e pjeshkës në festën e Tet

Pikturë e luleve të pjeshkës në festën e TetJo aq e ndritshme sa piktura e luleve të kajsisë në Vitin e Ri Jugor, lulet e pjeshkës në veri kanë një ngjyrë më të dashur. Ngjyrat rozë të luleve të pjeshkës, ngjyra rozë e zbehtë e sythave të luleve të pahapura, ngjyra jeshile e sythave të sapo mbirë, të përziera me ajrin e ftohtë me një shi të lehtë, … Të gjitha të kombinuara, duke krijuar një sezon Pranvera është shumë komode, një e re Viti nuk ka nevojë të tregojë më lule, por është bërë shumë i mbushur, shumë tipik që ka vetëm Veriu.

13. Si të vizatoni tabakanë me pesë fruta në festën e Tet

14. Si të vizatoni një temë peizazhi në festën e Tet

Pikturë me një temë tipike peizazhi në festën e TetPërveç imazhit të mbështjelljes së banh chung, banh tet, … pikturat e peizazhit në festën e Tet janë gjithashtu tema të njohura të shprehura nga shumë artistë dhe të pëlqyera nga shumë studentë. Për studentët, pikturimi i pikturave të peizazhit në festën e Tet-it jo vetëm që promovon aftësinë e tyre krijuese, por gjithashtu zbulon këndvështrimin e tyre unik. Peizazhi Tet i lidhur me imazhin e njerëzve që blejnë për Tet është imazhi i pemëve në anë të rrugës që mbijnë sytha, në trotuar është një plak i ulur dhe duke shkruar çifte të kuqe, diku me një nuancë shiu pranveror që bie rishtas. degët e lulëzuara të pjeshkës. ,…

15. Si të tërhiqni para me fat në festën e Tet

Sot, edhe pse mënyra e festimit të Tetit ka pësuar shumë ndryshime, një zakon tradicional që nuk ndryshon kurrë dhe që pritet shumë nga fëmijët është dhënia e parave me fat. Ky konsiderohet si simbol i urimit dhe lumturisë në fillim të vitit, një urim apo një vakt i shpejtë në krahasim me fëmijët, mirënjohje dhe shëndet fizik në krahasim me prindin.Tërheqja e parave me fat në festën e TetNgjyra e kuqe e zarfit të parave me fat është ngjyra që simbolizon ngjyrën e dëshiruar, fat të mbarë, shëndet – prosperitet dhe prosperitet gjatë gjithë vitit. Përveç kësaj, e kuqja konsiderohet gjithashtu ngjyra e pritjes dhe butësisë. Njerëzit që marrin para me fat, qofshin të mëdhenj apo të vegjël, kanë gjithmonë besimin se marrja e parave me fat është të marrësh “fat”, do të kenë lumturi dhe fat gjatë gjithë vitit.

16. Si të vizatoni foto të udhëtimit pranveror në festën e Tet

Pikturimi i një udhëtimi pranveror në festën e TetUdhëtimi pranveror është bukuria kulturore e festës Tet të popullit vietnamez. Udhëtimi pranveror, i llogaritur nga koha e Vitit të Ri, kur njerëzit shkojnë për të mbledhur sytha, ose thjesht e kuptojnë atë, dalin në natën e Vitit të Ri në pranverë, të gjithë do të dalin nga shtëpia së bashku për të shkuar në pranverë për të mbledhur sytha dhe shijoni peizazhin. , vizitoni të afërmit, uroni mësuesit Vitin e Ri, …. Prandaj, udhëtimet pranverore janë edhe periudha më e bukur e vitit që njerëzit të lidhen me njëri-tjetrin.

Shihni më shumë foto të ditëve më të thjeshta dhe të bukura të Tetit të klasës së 6-të dhe ditëve të pranverës në 2021

Ja disa foto të nxënësve më të bukur të klasës së 6-të me temë Tetin dhe pranverën që i kemi përpiluar që prindërit dhe fëmijët të mësojnë më shumë. Çdo vepër ka një përmbajtje të ndryshme, çdo ngjyrë është e ndryshme, por në përgjithësi, emocionet dhe lumturia më e madhe gjatë udhëtimit pranveror për të pritur Vitin e Ri përshkruhen nga fëmijët përmes vizatimeve të thjeshta që përputhen me moshën e tyre.

Seti më i bukur i vizatimeve për Tet dhe ditën e pranverës të klasave të 6-ta 2021

2

Foto për herë të parë dhe blini monedha të nxënësve më të mirë në klasën e 6-të në 2021 3

Foto 1 e ditës së parë dhe blej monedha të nxënësve më të mirë të klasës së 6-të në 2021 4

Lam Hong Electrical është e specializuar në ofrimin e pajisjeve elektrike prestigjioze civile në qytetin Ho Chi Minh

Chaolong TV cảm ơn bạn đã đọc bài viết 16 cách vẽ tranh đề tài ngày Tết và mùa xuân đơn giản nhất , hy vọng rằng những thông tin chúng tôi chia sẻ sẽ hữu ích cho bạn. Đừng quên Cháo Lòng TV là website trực tiếp bóng đá miễn phí, tốc độ cao, được yêu thích nhất hiện nay nhé !

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *