Bã Đậu Amidan Là Gì? Nguyên Nhân, Dấu Hiệu Bệnh Và Cách

Rate this post

Tonsiliti është një infeksion në bajamet, i cili mund të ndikojë në shëndetin e pacientit. Kur ka tonsilit, pacienti do të ketë simptoma më serioze se bajamet e zakonshme. Pra, çfarë është mbetja e bajameve, shkaqet, simptomat dhe si ta trajtojmë sëmundjen?

Çfarë është mbetje e fasules së bajameve?

Guri i bajameve në anglisht quhet Tonsil Stone i quajtur tonsilit gropat e tulit të fasules. Kjo është një sëmundje inflamatore në zonën e bajameve. Karakteristikë e kësaj patologjie është shfaqja e masave kokrrizore të verdha ose të bardha, të ngjashme me mbetjet e fasules në sipërfaqen e bajameve.Kjo gjendje është kronike, trajtimi është mjaft i vështirë dhe kërkon shumë kohë dhe mund. Tonsiliti është një infeksion mjaft i rrallë, por mund të ketë një ndikim të madh në shëndetin e pacientit.

Guri i bajameve në anglisht quhet Tonsil Stone, i njohur gjithashtu si bajamet pustular
Guri i bajameve në anglisht quhet Tonsil Stone, i njohur gjithashtu si bajamet pustular

Shkaqet e mbetjeve të fasules së bajameve

Ka shumë shkaqe për formimin e masave në madhësinë e bizeles në bajamet. Megjithatë, shkaku kryesor i kësaj gjendje është marrja e tepërt e kalciumit në trup. Prej aty çon në grumbullim në bajame duke shkaktuar infeksione duke krijuar qelb të bardhë.Ky kalcium i tepërt gjendet në ushqime dhe pije çdo ditë. Kur krijohet qelb, aktivitetet e përtypjes dhe gëlltitjes bëjnë që ushqimi të vazhdojë të fërkohet në fyt, duke e përkeqësuar infeksionin. Përveç kësaj, disa shkaqe të tjera mund të shkaktojnë këtë gjendje:

 • Për shkak të veçorive strukturore të bajameve: Bajamet kanë një strukturë shumë komplekse me shumë zgavra, të çara dhe brazda. Në procesin e të ngrënit, ushqimi i tepërt ngatërrohet lehtësisht në këtë zonë, duke krijuar një mjedis të favorshëm për sulmin e viruseve dhe baktereve. Përveç kësaj, kur ushqimi i tepërt grumbullohet në zgavrën e bajameve, ai do të shkaktojë depozitimin e kalciumit, duke formuar thesat.
 • Për shkak të sëmundjeve të frymëmarrjes që nuk trajtohen përfundimisht: Kur pacienti vuan nga sëmundje të frymëmarrjes si bajamet, faringjit pa trajtim përfundimtar dhe të duhur. Mund të bëjë që inflamacioni dhe ënjtja të përsëriten dhe të përkeqësohen më shumë.
 • Pacientët që nuk i pastrojnë siç duhet dhëmbët ose janë dembelë shkaktojnë gjithashtu inflamacion në bajamet.
 • Një dietë jo e shëndetshme, duke ngrënë shumë ushqime të dëmshme, dobëson sistemin imunitar. Dhe pacienti acarohet lehtësisht, i paaftë për të luftuar bakteret që shkaktojnë sëmundje.
 • Faktorët e motit dhe mjedisit gjithashtu ndikojnë shumë në rrezikun e formimit të vatrave të lisë. Kjo gjendje është e zakonshme në motin sezonal dhe te njerëzit që shpesh punojnë dhe janë të ekspozuar ndaj mjediseve toksike.

Simptoma më tipike

Bajamet cistike që formohen janë infeksione mjaft serioze. Shenjat e hershme shpesh ngatërrohen me bajamet e zakonshme, duke e bërë të vështirë zbulimin e hershëm të sëmundjes.

Ky është një infeksion mjaft serioz, qelb i bardhë mund të vërehet në bajamet
Ky është një infeksion mjaft serioz, qelb i bardhë mund të vërehet në bajamet

Pacientët duhet t’i kushtojnë vëmendje simptomave të mëposhtme:

 • Bajamet e fryra: Kjo është një shenjë tipike, një infeksion bën që bajamet të fryhen, të skuqen, të dukshme me sy të lirë dhe mund të shkaktojnë edhe bllokim të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Era e keqe e gojës: Kur sasia e baktereve dhe viruseve në fyt rritet me shpejtësi së bashku me formimin e mbetjeve të qelbit në bajamet, fryma e pacientit ka një erë shumë të pakëndshme.
 • Simptomat e vështirësisë në gëlltitje, dhimbje të fytit: Kur zona e inflamacionit përhapet, pacienti mund të ketë dhimbje të forta të fytit, ndjesia e dhimbjes rritet kur gëlltit ushqimin.
 • Vëzhgoni grimcat e bardha në bajamet: Pacienti mund të shohë njolla të bardha ose njolla të bardha që shfaqen në dy bajame. Në disa raste, njolla të bardha mund të shfaqen në vende të fshehura në bajamet, kështu që ato nuk mund të shihen me mjete normale.
 • Pacienti ka temperaturë të lartë për shkak të një infeksioni.
 • Pacientët me simptoma të dhimbjes së hundës, dhimbje veshi për shkak të ORL janë të lidhur ngushtë.

Kur ka një nga simptomat e mësipërme, pacienti duhet të shkojë në spital për diagnozën dhe trajtimin e duhur.

A është e rrezikshme lija e bajameve, a largohet vetvetiu?

A është e rrezikshme lija e bajameve dhe a mund të largohet vetë? Janë dy pyetje të mëdha që janë me interes të madh për shumë njerëz. Se pari kur formohet pulpa do te thote se infeksioni ne bajamet eshte tashme ne nivel te rende.Kjo gjendje nuk mund te sherohet vetvetiu, pacienti duhet te trajtohet me regjime te pershtatshme. Prandaj, kur ka simptoma të sëmundjes, pacienti nuk duhet të jetë subjektiv, duhet shkuar menjëherë në spital për ekzaminim.Tek pacienti mund të hasen disa komplikime të rrezikshme si më poshtë:

 • Komplikime në fyt si: Abscesi rreth bajameve ose bajame që shkaktojnë dhimbje të forta.
 • Komplikime në vesh, hundë dhe fyt: Pacientët mund të përjetojnë komplikime të tilla si otitis media, rinitit, sinusit.
 • Komplikime sistemike: infeksion sistemik, artrit akut, glomerulonefriti akut, sëmundje kardiovaskulare, kërcënuese për jetën.

Si të trajtoni në mënyrë efektive bajamet?

Trajtimi i mjekësisë perëndimore

Trajtimi me mjekësinë perëndimore është një masë trajtimi shumë e rëndësishme dhe pozitive, duke i ndihmuar pacientët të përmirësojnë shpejt simptomat dhe të trajtojnë shkaktarin e sëmundjes.Në varësi të shkakut të sëmundjes, gjendjes dhe shëndetit të pacientëve me sëmundje, mjekët do të përshkruajnë trajtimin e duhur. grupet e barnave. Zakonisht, në regjimin e trajtimit, mjekët do të fokusohen në trajtimin e shkakut të sëmundjes dhe trajtimin e simptomave.

Përdorimi i mjekësisë perëndimore për të trajtuar simptomat dhe shkaqet e sëmundjes
Përdorimi i mjekësisë perëndimore për të trajtuar simptomat dhe shkaqet e sëmundjes

Trajtoni shkakun e sëmundjesShkaku kryesor i bajameve është infeksioni nga viruset dhe bakteret e traktit respirator. Pacientët duhet të përdorin barna për të vrarë bakteret, për të penguar rritjen e viruseve që shkaktojnë sëmundje.

 • Përdorimi i antibiotikëve: Antibiotikët përdoren në rast se pacienti ka një infeksion. Mjeku do të përshkruajë dozën dhe llojin e duhur të antibiotikut. Pacientët nuk lejohen të vetë-mjekojnë ose të ndryshojnë ilaçet.
 • Barnat anti-inflamatore: Ky grup i barnave ndihmon në përmirësimin e inflamacionit në fyt, shërimin e ulcerave të mukozës dhe ndihmon në përmirësimin e simptomave të shqetësimit, ënjtjes dhe dhimbjes tek pacientët.

Trajtimi simptomatikPërveç grupeve të barnave që trajtojnë shkakun e sëmundjes, mjekët mund të përshkruajnë grupe shtesë të barnave për të ndihmuar në trajtimin dhe përmirësimin e simptomave te pacientët si:

 • Grupi antipiretik dhe qetësues i dhimbjes.
 • Grupi i barnave për të reduktuar kollën, ekspektorant.
 • Grupi anti-edematoz, kongjestiv i barnave.
 • Ilaçe fiziologjike fiziologjike dhe antibakteriale lokale.

Trajtimi medikamentoz duhet të jetë sipas përshkrimit të mjekut. Mos përdorni barna në mënyrë arbitrare, mos i kombinoni në mënyrë arbitrare barnat së bashku dhe duhet të ndiqni rrugën e duhur për të marrë sa më shumë efektivitet.

Trajtimi i mjekësisë orientale

Trajtimi me mjekësi orientale është një metodë e sigurt, relativisht beninje me pak efekte anësore. Sipas mjekësisë orientale, tonsiliti është një sëmundje e pesë dhëmbëve, e formuar kryesisht nga era dhe nxehtësia që depërton nga mjedisi i jashtëm.Kur sëmuret, organet e brendshme të trupit preken rëndë, pacienti ka faring dhe faring të thatë.nyjet limfatike. Qarkullimi i dobët i gjakut çon në ënjtje të faringut, formimin e qelbit të bardhë që shkakton linë.Trajtimi me mjekësinë orientale është përdorimi i ilaçeve nga barishtet natyrale dhe beninje. Ai jo vetëm që ndihmon në përmirësimin e simptomave, trajtimin e shkakut rrënjësor të sëmundjes, por gjithashtu ndihmon pacientin të forcojë sistemin imunitar dhe forcën fizike.

Mjekësia orientale për trajtimin e bajameve është mjaft e sigurt, por kërkon shumë kohë për t'u trajtuar
Mjekësia orientale për trajtimin e bajameve është mjaft e sigurt, por kërkon shumë kohë për t’u trajtuar

Disa mjekësi tradicionale kineze për trajtimin e fasuleve të bajameve janë:

Përbërësit e kërkuar: 12gr rodhe, 36gr dorëzonjë, 20gr rrënjë zambak uji, 6gr nenexhik, 6gr dru sandali, 4gr xhin mbretëror, 4gr jamball, 4gr kod master, 4gr piper piercing.Bimeve të mësipërme hidhni në kazan.zierje, zierje ditore e një shkallë dhe pije derisa sëmundja të lehtësohet.

Përbërësit e nevojshëm: 10 gr borzilok, 15 gr dorëzonjë, 10 gr lianqiao, 10 gr krahë rëre, 10 gr nenexhik, 10 gr rodhe, 10 gr sofër, 10 gr zinxhir të vërtetë, 15 gr xhensen i zi, 10 gr bojë e bardhë, 10 gr diamant1gran , 10 gr mandarina.Vendosni barishtet në të ngrohtë dhe zierje për të pirë ujë, çdo ditë zierje 1 peshore medikament dhe ndajeni në 4 herë, pini të gjitha gjatë ditës.Varësisht nga statusi sëmundja dhe gjendja shëndetësore do të ketë ilaçin e duhur. Prandaj, pacientët duhet të vizitojnë klinikat dhe qendrat e mjekësisë lindore për diagnozën dhe mjekimin më të saktë.

Këshilla për të marrë fasule bajamesh në shtëpi

Përdorni shtupë pambuku

Kjo është një metodë mjaft e thjeshtë dhe e lehtë për t’u zbatuar, duke ndihmuar në largimin e mbetjeve të fasules nga fyti. Veproni si më poshtë:

 • Shikoni fytin në pasqyrë dhe gjeni pastën e fasules.
 • Përdorni një shtupë pambuku të pastër, zhytni në ujë të ngrohtë dhe më pas derdhni butësisht qelbën.
 • Kur qelbi është gati të dalë, mund të përdoret një furçë e përshtatshme për të hequr plotësisht qelbin.

Kjo është një metodë e lehtë për t’u kryer, por mund të jetë potencialisht e rrezikshme, duke shkaktuar më shumë dëmtime të fytit dhe rrezikun e infeksionit, pamjes dhe përhapjes së infeksionit.

Tamponët e fytit në shtëpi kanë shumë rreziqe të mundshme infeksioni dhe nuk janë të sigurta për pacientët
Tamponët e fytit në shtëpi kanë shumë rreziqe të mundshme infeksioni dhe nuk janë të sigurta për pacientët

Përdorni uthull molle të holluar

Uthulla e holluar e mollës është pak acid, e cila mund të ndihmojë në tretjen e kalciumit të tepërt në bajamet, të ndihmojë në heqjen e njollave dhe në përmirësimin e inflamacionit dhe ënjtjes.

Veproni si më poshtë:

 • Përzieni 3 lugë gjelle uthull molle me një gotë ujë të ngrohtë, përzieni mirë.
 • Mbajeni uthullën e mollës në fyt dhe gëlltiteni ngadalë.
 • Mund të aplikohet dy herë në ditë për efektin e dëshiruar.

Merrni mbetjet e fasules me lëng limoni të holluar

Ngjashëm me uthullën e mollës, lëngu i holluar i limonit gjithashtu ndihmon për të tretur kalciumin e tepërt dhe për të stimuluar mbetjet e fasules. Lëngu i holluar i limonit mund të përdoret nga:

 • Përgatitni 1 deri në 2 limonë, shtrydhni lëngun.
 • Përzieni lëngun e limonit me ujë të ngrohtë dhe shtoni pak kripë.
 • Pini lëng limoni çdo ditë, mund të pini 2 deri në 3 herë në ditë për të qenë efektiv.
 • Qëroni dhe prisni xhenxhefilin.
 • Përzieni xhenxhefilin e përgatitur me ujë të vluar për rreth 15 deri në 20 minuta.
 • Shtoni 1 deri në 2 lugë gjelle mjaltë të papërpunuar në lëngun e xhenxhefilit dhe përzieni mirë.
 • Mbajeni tretësirën në fyt dhe më pas gëlltiteni ngadalë.
 • Kjo metodë mund të aplikohet nga 2 deri në 3 herë në ditë, vazhdimisht për disa ditë.
Ju mund të bëni paste fasule me lëng limoni ose çaj xhenxhefili
Ju mund të bëni paste fasule me lëng limoni ose çaj xhenxhefili

Si të parandaloni bajamet

Përveç masave të trajtimit, një rol shumë të rëndësishëm luan edhe parandalimi dhe kujdesi proaktiv në procesin e trajtimit. Ndihmon në përmirësimin e shpejtë të gjendjes dhe parandalimin e komplikimeve. Pacientët me bajame duhet të kenë parasysh çështjet e mëposhtme:

 • Duhet të pastroni gojën, hundën dhe fytin çdo ditë, në mënyrë të duhur për të parandaluar rrezikun e infeksionit.
 • Pini mjaftueshëm 2 litra ujë në ditë, pacienti nuk duhet ta lërë fytin të thahet. Ju mund të shtoni lëngje frutash ose smoothie për të rritur lëndët ushqyese.
 • Është e nevojshme të trajtohen plotësisht sëmundjet e bajameve, për të mos lejuar që sëmundja të përparojë seriozisht dhe afatgjatë.
 • Është e nevojshme të keni një dietë të përshtatshme dhe pushim dhe aktivitet të duhur.
 • Pacientët kanë nevojë për ushtrime të buta për të forcuar rezistencën.
 • Përdorni maskë kur dilni jashtë, në vende publike ose në zona me pluhur.
 • Shmangni ekspozimin në mjedise me shumë pluhur, tym, ndotje dhe kimikate toksike.
 • Mbani ambientin e jetesës të pastër dhe të ajrosur.
 • Mbajtja e trupit të ngrohtë, veçanërisht mbajtja e fytit të ngrohtë kur moti është i ftohtë, koha e ndryshimit të stinëve.
 • Pas trajtimit, është e nevojshme të ktheheni për kontrolle të rregullta për të parandaluar rrezikun e përsëritjes.

Tonsiliti është një infeksion serioz që mund të shkaktojë shumë rreziqe për pacientin. Prandaj, është shumë e rëndësishme që në mënyrë aktive të ekzaminohet dhe trajtohet sëmundja, pacienti nuk duhet të vetë-trajtohet dhe ka nevojë për një regjim kujdesi shkencor për të përmirësuar shpejt sëmundjen.

INFORMACION I DOBISHEM:

 • Mjekësia TOP më e mirë për trajtimin e bajameve në zgavrën e qelbës në 2021
 • Sintetizoni se si të kuroni zgavrën e qelbës së bajameve në mënyrë efektive, përfundimisht (Detajet)

Chaolong TV cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bã Đậu Amidan Là Gì? Nguyên Nhân, Dấu Hiệu Bệnh Và Cách , hy vọng rằng những thông tin chúng tôi chia sẻ sẽ hữu ích cho bạn. Đừng quên Cháo Lòng TV là website trực tiếp bóng đá miễn phí, tốc độ cao, được yêu thích nhất hiện nay nhé !

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *