Đóng vai Thúy Kiều kể lại Chị em Thúy Kiều (5 mẫu)

Rate this post

TOP 5 artikujt Duke luajtur rolin e Thuy Kieu rrëfen fragmentin SUPER MIRA nga Motrat Thuy Kieu, me një skicë të detajuar. Në këtë mënyrë, duke ndihmuar nxënësit e klasës së 9-të të luajnë me lehtësi rolin e Thuy Kieu, duke rrëfyer jetën e saj të pakënaqur dhe tragjike.

Nëpërmjet 5 shembujve të mishërimit Thuy Kieu rrëfen Motrat Thuy Kieu, gjithashtu i ndihmon të dinë të tregojnë histori në vetën e parë, të grumbullojnë fjalor, të trajnojnë imagjinatën e tyre për të qenë më të pasur dhe më të pasur për të studiuar mirë në Letërsinë 9 Ju ftojmë të shkarkoni artikullin për falas:

Skica e luajtjes së rolit të Thuy Kieu rrëfen motrat e Thuy Kieu

I. paraqitje

 • Rreth meje: Thuy Kieu – vajza e parë e anëtarit të familjes së familjes Vuong.

II. Trupi

1. Prezantimi i bukurisë së Thuy Van

 • Jini të sjellshëm, mbani lejen.
 • Fytyra: vetulla të sjellshme, plot lulëzim.
 • Buzëqeshja e saj ishte e ndritshme si një lule, zëri i saj i qartë si nefriti.

=> Bukuria e bën natyrën të dorëzohet dhe të turpërohet.

2. Prezantimi i bukurisë së Thuy Kieu

– Bukuria e pamjes:

 • Sytë e mi janë të pastër si uji i vjeshtës.
 • Vetullat janë si malet pranverore.

=> Bukuria e bën natyrën xheloze dhe ziliqare.

– Bukuroshja e talentuar:

 • I zgjuar, i ditur për mbajtjen – provim – provim – vizatim.
 • Veçanërisht i talentuar në luajtjen e pianos dhe kompozimin e muzikës.

3. Jeta e dy motrave

 • Jeta e një familje fisnike, e re.
 • I qetë, i disiplinuar pavarësisht fjalëve “fluturat e lëmuara”.

III. fund

 • Të dyja motrat janë vajza të reja të bukura, të zjarrta për dashuri dhe lumturi.

Duke luajtur rolin e Thuy Kieu duke rrëfyer Motrat Thuy Kieu – Model 1

Unë jam vajza më e madhe në familjen e Vuong Vien – Thuy Kieu, motra ime është Thuy Van. Shpesh marrim komplimente dhe admirim nga njerëzit që na rrethojnë për shkak të bukurisë sonë “dhjetë me dhjetë”, jo vetëm simpatike dhe fisnike, por edhe me një shpirt të pastër dhe fisnik. Megjithatë, bukuria e dy motrave të mia është gjithashtu e ndryshme.

Motra ime Thuy Van ka një bukuri tjetër solemne, një bukuri fisnike dhe fisnike që është shumë dinjitoze. Fytyra e saj është e rrumbullakët si hëna e plotë, vetullat e saj janë po aq të bukura sa ajo e djalit tuaj, buzëqeshja e saj është e ndritshme si një lule që lulëzon dhe zëri i saj është i pastër si një perlë. Motra ime ka një bukuri të ndershme dhe të sjellshme, më shumë se kaq, bukuria e saj duhet të bëjë që natyra të jetë e përulur dhe e përulur. Flokët e saj të zeza janë më të lehta se retë, lëkura e saj e bardhë është më e lëmuar se bora. Unë vetë jam disi më i mprehtë dhe më i kripur, dhe i talentuar dhe i mprehtë janë disi më të mirë se motra e Thuy Van. Të gjithë thonë se kam sy të bukur dhe të pastër si uji i vjeshtës, vetulla të bukura të buta dhe elegante si malet pranverore. Pamja ime rinore plot jetë mund t’i bëjë lulet xheloze, shelgjet më pak të gjelbra. Ka pasur shumë njerëz që thonë se bukuria ime mund t’i bëjë njerëzit aq të magjepsur sa të humbasin qytetin e tyre, të humbasin vendin e tyre. Unë jam i admiruar nga të gjithë jo vetëm për bukurinë time të jashtëzakonshme, por edhe për talentin tim superior. Meqenëse familja ime është e pasur, kam kushte të mjaftueshme për të studiuar piano, provime, provime, pikturë, forca ime është të luaj lahutë, harku “Bac mah” që kompozova vetë është zëri i zemrës sime sentimentale. , sapo të luhet muzika, ajo mund t’i trishtojë dhe të dhimbshme zemrat e njerëzve.

Të dyja motrat e mia janë vajza të familjeve fisnike dhe të pasura. Edhe pse ka mbushur moshën e martesës, ai është ende shumë i disiplinuar, i mbështjellë me perde, pavarësisht se zogjtë e dashurisë që lëkunden përpara e mbrapa. Unë dhe motrat e mia kemi dëshiruar gjithmonë një dashuri të vërtetë dhe një lumturi të vërtetë.

Duke luajtur rolin e Thuy Kieu duke rrëfyer motrat e Thuy Kieu – Model 2

Bukuria e Vanit konsiderohet nga të gjithë si dinjitoze dhe fisnike. Fytyra është e rrumbullakët si hëna e plotë gjatë natës, vetullat janë pak të errëta dhe të plota. Flokët e butë i bëjnë retë të dorëzohen, lëkura e bardhë bën që bora të bjerë. Ajo që më pëlqen më shumë është buzëqeshja e saj e ndritshme si lule, së bashku me zërin e saj perlë. Kjo bukuri ka mahnitur shumë djem në rajon dhe gjithashtu ka bërë që shumë vajza të admirojnë fshehurazi.

Unë nuk jam inferior ndaj Thuy Van. Në zonë njerëzit thonë shpesh: Kur bëhet fjalë për bukurinë, askush nuk mund të më kalojë mua. Nëse bëhet fjalë për talentin, ka vetëm një person më të mirë se fati. Bukuria ime duket se është në gjendje të lëkundë kombin ishull. Një bukuri që e bën natyrën ziliqare. Sytë të pastër si uji i liqenit të vjeshtës, vetullat të bukura si malet e pranverës. Bukuria rinore pranverore i bën lulet xheloze dhe shelgjet ziliqare. Jo vetëm e bukur, jam edhe shumë e talentuar. Duke qenë i zgjuar që në moshë të vogël, kam pasur njohuri për të gjitha aspektet e lojës – provim – provim – vizatim. Më e rëndësishmja, talenti im i lojës. Pianoja tingëllon si shpirt. Unë zakonisht kompozoj muzikë. Muzika quhet “një fat qiellor”. Sa herë i bie pianos dhe dëgjoj muzikën, ndjej parandjenja të pasigurta në të ardhmen.

Edhe pse ajo jeton një jetë shumë të pasur të zonjës së re të familjes Khue. Dhe gjithashtu në moshën e “të folurit” – djemtë dhe vajzat duhet të martohen, por motrat e mia dhe unë ende ruajmë shumë mirë disiplinën. Ne jetojmë në paqe me të dashurit tanë, duke injoruar fjalët “flutur” të vendit të pistë dhe të zakonshëm. Megjithatë, në zemrën time ende dëshiroja të gjeja një “shpirt binjak”.

Duke luajtur rolin e Thuy Kieu duke rrëfyer motrat e Thuy Kieu – Model 3

Familja ime i përket familjes Vuong – familje e pasur. Motrat e mia janë Thuy Kieu dhe Thuy Van, të talentuara por secila ka bukuri të ndryshme.

Motra ime Thuy Van është një grua e re dinjitoze dhe e butë. Fytyrë e lumtur me vetulla të gjera. Flokët janë aq të gjatë dhe të butë sa retë janë shumë prapa. Lëkura është e bardhë dhe rozë, plot jetë, duke e bërë borën të dorëzohet. Sidomos buzëqeshja e bukur si lule dhe zëri i pastër si nefriti i bëjnë njerëzit të dashurohen.

Sa për mua, bukuria dhe talenti nuk janë inferiorë. Sytë e mi janë të pastër si uji i vjeshtës dhe vetullat e mia janë të bukura si malet e pranverës. Duket se një bukuri e tillë e bën natyrën xheloze. Si prind jam shkolluar që fëmijë. Kështu që unë di shumë për poezinë dhe muzikën. Më pëlqen të luaj në piano. Tingulli i pianos shpesh i bën dëgjuesit të ndihen të trishtuar dhe të dëshpëruar. Ky tingull është si parandjenja për jetën e tij.

Edhe pse jemi në moshën më të bukur, unë dhe motra ime kemi bërë gjithmonë një jetë standarde, duke mos shkuar përtej etiketës feudale. Jeta kaloi e qetë me familjarët. Thuy Van dhe unë të dy injoruam fjalët e bletëve atje.

Duke luajtur rolin e Thuy Kieu duke rrëfyer Motrat Thuy Kieu – Model 4

Emri im është Thuy Kieu, vajza e parë e një anëtari të familjes me mbiemrin Vuong. Unë kam një motër më të vogël të quajtur Thuy Van dhe një vëlla më të vogël të quajtur Vuong Quan. Dy motrat tona, edhe pse secila ka të njëjtin pamje, janë “dhjetë e dhjetë”.

Unë dhe motrat e mia bëjmë një jetë të qetë. Të dy kanë arritur moshën e martesës – moshën për t’u martuar. Megjithatë, unë dhe Thuy Van kemi respektuar dhe mbajtur gjithmonë rregullat e riteve feudale dhe jemi larguar nga ngacmimet e “bletës dhe fluturës”. Gjithmonë presim një dashuri që “i betohet detit” si në poezitë dhe fjalitë që kemi lexuar.

Duke luajtur rolin e Thuy Kieu duke rrëfyer Motrat Thuy Kieu – Model 5

Shikova përreth pasigurt, imazhi i ditës kur Ma Giam Sinh më mashtroi për të më shitur në dhomën e gjelbër më dhembi zemrën. Nuk e di që nga kur, jeta ime ka qenë kaq e ngarkuar dhe me gunga. Unë jam Thuy Kieu, fillimisht vajza e zyrtarit të huaj Vuong Quan, që bëj një jetë të qetë dhe të thjeshtë me familjen time, duke ushtruar çdo ditë piano, provime, provime dhe pikturë.

Pastaj ku ndodhi fatkeqësia, familja u shpif, u hutua jashtëzakonisht, për të shpenguar babanë dhe vëllain tim, më duhej të mbyllja sytë dhe këmbët, pastaj jeta më shtyu në duart e Ma Giam Sinh. Mendova se shpëtova, dola nga humnera e pikëllimit. Pa pritur, ishte ai që më shtyu sërish në humnerë, duke më shitur te Tu Ba.

Tu Ba tha ëmbël, ajo donte që unë të prisja mysafirë për të, por si munda, virgjëria është gjëja më e shtrenjtë e gruas. Duke më parë se isha i vendosur, Tu Ba më në fund më çoi në dyshemenë e Ngung Bich, duke më thënë të më jepte kohë për t’u çlodhur, për të pushuar mendjen dhe për të menduar qartë.

Në fakt, ky vend është vetëm një burg për mua. Lau Ngong Bich, emri është kaq i bukur, si skena këtu. Megjithatë, nuk kisha asnjë ndjenjë gëzimi me të, mund të rrija vetëm në një dhomë të vogël, të vetmuar në mes të një hapësire të frikshme, duke parë lindjen dhe perëndimin e diellit dy herë në ditë.

Zona rreth katit Ngung Bich është jashtëzakonisht e gjerë, të katër anët janë male dhe pyjet, pemët dhe bimët arrijnë në horizont. Dyshemeja është si një pikë e vogël në qiellin e gjerë. Çdo ditë, Thuy Kieu, mund të ulem vetëm lart, duke zmadhuar një drejtim të largët. Nga kati i fundit, para meje janë vetëm malet në të njëjtën pikë, dhe kur shikoj lart, ka një hënë të ndritshme. Hëna dukej sikur donte të pëshpëriste me trishtimin tim, duke ndriçuar çdo dhimbje të grisur.

Më poshtë janë shtrirjet e pafundme të rërës së artë, në dukje që nuk mbarojnë, në mes ka shkurre të vogla trëndafili që janë elastike. Duke e parë atë trëndafil, mund të përpiqem vetëm të jem si ai, këmbëngulës për të vazhduar të jetoj, edhe pse i vetëm, edhe në mes të kësaj hapësire të madhe e të shkretë pa një person të vetëm.

Çdo ditë lart në Ngung Bich është kaq e gjatë, duke u varur në një hapësirë ​​të vogël, por pjesa e përparme është aq e madhe sa nuk mund ta arrij. Si zakon, herët për të parë qiellin dhe retë, natën për të parë hënën dhe yjet.

Nuk kam zgjidhje tjetër veçse të jem me dritat e natës vonë, retë, erën, natyrën, bimët. Seritë kohore ciklike dhe të përsëritura janë më pak të lodhshme. Megjithatë, duket se sa më shumë inkurajoj dhe lehtësoj dhimbjen time, sa më i dhimbshëm dhe i turpëruar të jetë Thuy Kieu, aq më e vështirë është të pranosh realitetin. Emocionet vazhdonin të fërkonin njëra-tjetrën në një rrëmujë që nuk mund të hiqej.

Një natë me hënë, duke ndriçuar paksa gjithçka rreth meje, më kujtoi kohën që kalova me Kim Trong, njeriun që e doja shumë. Mbaj mend natën me hënë në kopsht vetëm, me të duke bërë një zotim. Por tani, unë jam gati të bëhem prostitutë, duke bërë mallra që njerëzit të veshin me shumicë, sa e dhimbshme.

Në këtë jetë isha i gatshëm ta tradhtoja dashurinë e tij. Lotët vazhduan të rridhnin sikur vetë zemra po rrjedh gjak. Nëse ai ishte ende duke pritur që unë të kthehesha tani, ai ishte i lumtur me motrën e Thuy Van ndërsa rregullova. Sa më shumë e mendoj, më dhemb, më vjen turp, kam shumë dëshirë ta shoh përsëri, por nuk kam guxim dhe fytyrë ta shoh përsëri.

Sa për prindërit e mi, vetëm duke fajësuar veten se janë të padobishëm, të paaftë për të shlyer hirin e lindjes dhe të edukimit, duke i bërë prindërit të shqetësohen për këtë djalë jobitëror. Pas shumë vjeshta, vendlindja ime tani ka ndryshuar shumë, edhe prindërit e mi po plaken dhe po dobësohen. Si një vajzë e çuditshme, ajo nuk mund të ndiejë ngrohtësisht, ngrohtësisht dhe të ushqejë pleqërinë e saj për të qenë plot përkushtim birnor.

Mënyra të panumërta, të humbura prej kohësh, jam i sigurt që të dy e prisni gjithmonë me padurim ditën që unë të kthehem. Më vjen keq që nuk e di se kur do të vijë dita kur do të jem i lirë të jem i lirë dhe të bëj një jetë të plotë fetare. Ende e njëjta dhomë, peizazhe të bukura, por çuditërisht e trishtuar, zemra ime ka rrahur.

Duke parë velat në distancë, mendova se isha pikërisht në vendlindjen time, duke u kthyer në krahët e prindërve të mi, personi që dua. Fatkeqësisht, ajo vela është aq larg, si një mirazh në mjegull. Isha tamam si një lule e vogël që shtypej nga uji i ëmbël, shtyhej e shtyhej, pa ditur se ku të ndaloja, aq lundruese dhe e pasigurt.

Me një trishtim të tillë, skena përreth është gjithashtu e ngjyrosur me një ngjyrë të shurdhër. Kullotat e gjera përhapnin një ngjyrë të vyshkur, jeshile e zbehtë shtrihej deri në horizont, pa shije, e mërzitshme, pa jetë. Pastaj ndjeva sikur dëgjova zhurmën e valëve që përplaseshin nën këmbët e mia, i shqetësuar dhe i hutuar, sikur fatkeqësitë do të më binin në kokë.

Nëse do të kisha një dëshirë tani, do të doja të mund të shpëtoja nga ky vend i vetmuar, i vetmuar, poshtërues; të ribashkuar në krahët e familjes, jetuan në një sërë ditësh të qeta. Dëshira për liri, për të jetuar një jetë të qetë është e thjeshtë por tepër e vështirë.

Duke e vënë veten në pozicionin e personazhit, duket se para syve tanë ka edhe një skenë dërrmuese, të vetmuar, të mërzitshme. Siç doli, ajo e re kishte vuajtur shumë dhimbje, një jetë të pasigurt “fytyrë e kuqe me fat të keq”. Duke luajtur rolin e Thuy Kieu duke rrëfyer “Kieu në dyshemenë e Ngung Bich”, kuptojmë pse Truyen Kieu njihet si faqja e madhe që Nguyen Du sjell në thesarin e letërsisë vietnameze. Por atje, jo vetëm Thuy Kieu, por edhe zemrat e shumë grave vietnameze në periudhën feudale.

Chaolong TV cảm ơn bạn đã đọc bài viết Đóng vai Thúy Kiều kể lại Chị em Thúy Kiều (5 mẫu) , hy vọng rằng những thông tin chúng tôi chia sẻ sẽ hữu ích cho bạn. Đừng quên Cháo Lòng TV là website trực tiếp bóng đá miễn phí, tốc độ cao, được yêu thích nhất hiện nay nhé !

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *