Ngô Quyền là ai? Tóm tắt tiểu sử Ngô Quyền (897

Rate this post

Ngo Quyen ishte mbreti i parë i dinastisë Ngo në historinë vietnameze. Ai ishte udhëheqësi i popullit që mundi ushtrinë e Hanit të Jugut në betejën e Bach Dang në 938, fitoi dhe i dha fund 1000 viteve të dominimit të Vietnamit të Veriut, duke hapur epokën e pavarësisë për kombin.

1. Biografi e shkurtër e Ngo Quyen – historia e Ngo Quyen:

Kush është Ngo Quyen? Ngo Quyen lindi më 12 mars, viti Dinh Ty (viti 897) në fshatin Duong Lam, Ba Vi, Hanoi. Babai i tij, Ngo Man, ishte drejtori i Duong Lam dhe mbiemri i nënës së tij ishte Pham. Ngo Quyen përshkruhet nga librat e historisë si një hero i talentuar, “që ka guxim”. I lindur në periudhën koloniale, i mësuar nga babai i tij që në moshë të vogël dhe traditën patriotike të “tokës së dy mbretërve”, që në moshë të re, Ngo Quyen është treguar një njeri me vendosmëri dhe vullnet të madh. Kur ishte i rritur, Ngo Quyen konsiderohej i fortë dhe i pashëm, djali i Duong Lam gjithashtu praktikonte arte marciale për të pritur mundësinë për t’u ngritur për të luftuar pushtuesit. Duke përshkruar Duc Ngo Vuong në rininë e tij, historiani i vjetër shkroi “një burrë të pashëm, me sy të shndritshëm si rrufeja, me një ecje si tigri, me guxim dhe me forcën për të ngritur një kazan të lartë”.

Sipas Dai Viet Su Ky Toan Thu: “Kur Ngo Quyen sapo lindi me drita të çuditshme që mbushnin shtëpinë, pamje të pazakontë, 3 nishane në shpinë, gjenerali mendoi se ishte e çuditshme, tha se mund të kontrollonte një drejtim, kështu që ishte e re. me emrin Të drejtat. Ngo Quyen u rrit, i pashëm, me sy të shkëlqyeshëm si rrufeja, me një ecje të qetë si një tigër, me guxim dhe forcë që mund të ngrinte një kazan prej bronzi.”

Ngo Quyen ndoqi Duong Dinh Nghe për të përzënë ushtrinë e Hanit të Jugut dhe për të kapur kështjellën e Dai La në vitin 931. Kur Duong Dinh Nghe erdhi në pushtet, ai e shpalli veten një prej porcelani Tu Do dhe caktoi Ngo Quyen për të qeverisur Azinë (Thanh Hoa e sotme) .

Ngo Quyen sjell të gjithë talentin dhe entuziazmin e tij për të sjellë një jetë të begatë për njerëzit në rajon. Duke admiruar talentin dhe virtytin e Ngo Quyen, Duong Dinh Nghe e martoi me të vajzën e tij të dashur Duong Nhu Ngoc.

Në rininë e tij, Ngo Quyen jetonte në fshat me prindërit e tij. Me edukimin e të atit, ai shpejt mësoi për artet marciale dhe përdorimin e shpatave dhe shtizave si dhe sekretet e taktikave ushtarake. Duke u rritur, ndërsa vendi sapo kishte fituar autonominë, duke filluar me babanë dhe djalin Khuc, Ngo Quyen u ngrit për të mbledhur forcat dhe gradualisht u bë një patriark i fuqishëm në Duong Lam, i respektuar nga populli.

Ngo Quyen ka vetëm një grua dhe katër djem:

– Nam Tan Vuong Ngo Xuong Van: Djali i dytë i Ngo Quyen, nëna e tij është Duong Hau. Ai bëri një grusht shteti, rrëzoi Duong Binh Vuong dhe rivendosi trashëgiminë e dinastisë Ngo. Me të mbretëroi Thien Sach Vuong nga viti 950 në 954, pastaj vetëm ai sundoi vendin nga 955 deri në 965 kur vdiq. Dinastia Ngo u shemb.

– Ngo Nam Hung: Djali i Ngo Quyen, nëna e tij është Duong Hau. Librat e historisë nuk thonë asgjë më shumë.

– Ngo Can Hung: Djali i Ngo Quyen, nëna e tij është Mbretëresha Duong. Librat e historisë nuk thonë asgjë më shumë.

2. Karriera e Ngo Quyen:

Historia ka regjistruar se, në mars, pranverën e vitit 937, Duong Dinh Nghe, atëherë guvernatori i Giao Chau, u vra nga një prej gjeneralëve të tij, Kieu Cong Tien, për të fituar pozicionin e tij. Akti i pabesë i Kieu Cong Tien krijoi një valë zemërimi, duke vluar në popull dhe hasi në kundërshtimin e ashpër të gjeneralëve për uzurpimin e padrejtë të fronit. I frikësuar nga perspektiva e errët, rrëzoi gjeneralin Kieu nga një gabim në tjetrin, ai dërgoi trupa për të kërkuar ndihmë nga dinastia Nam Han. Ky akt i “mbajtjes së një gjarpri dhe kafshimit të një pule” nxiti ushtrinë e Hanit të Jugut për të pushtuar vendin tonë. Ngo Quyen, i cili po mbronte Azinë, dërgoi me zemërim trupa në veri për të ndëshkuar Kieu Cong Tien. Kieu Cong Tien kërkoi frikacakisht Mbretin e Nam Hanit për ndihmë. Dinastia Han pati një djalë, Van Vuong Hoang Thao, dërgoi trupa për të pushtuar vendin tonë, Ngo Quyen mblodhi shpejt forcat, vrau tradhtarin Kieu Cong Tien dhe mirëpriti ushtrinë e Hanit të Jugut. Duke e parë këtë si një mundësi për të pushtuar vendin tonë, Mbreti Nam Han dërgoi djalin e tij Luu Hoang Thao për të sjellë marinën e tij për të pushtuar vendin tonë. Pavarësia e kombit të sapo fituar u kërcënua seriozisht.

Përballë asaj situate, në dimrin e vitit 938, Ngo Quyen udhëhoqi ushtrinë e tij për të kaluar kalimin e Ba Doi, sulmoi kështjellën Dai La dhe vrau Kieu Cong Tien. Duke parashikuar se armiku do të sulmonte vendin tonë përgjatë grykëderdhjes së Bach Dang, Ngo Quyen doli me një plan të zgjuar, duke përfituar nga ligji i baticës për të luftuar armikun.

Për të mposhtur ushtrinë e Hanit të Jugut, duke përfituar nga baticat në rritje dhe në rënie, ai organizoi një betejë me kunje me thumba të mbuluara me hekur, të futura në shtratin e lumit Bach Dang. Kur anijet e armikut hynë në mënyrë agresive në lumin Bach Dang, trupat tona joshën armikun për të kapërcyer betejën e grumbujve. Në pritje të baticës së ulët, Ngo Quyen urdhëroi drejtpërdrejt trupat nga tre anët për të sulmuar anijet e armikut. Ushtria armike u sulmua befas dhe u përpoq të kthehej dhe të vraponte drejt detit, por ishte tepër vonë, batica u tërhoq, duke bërë që thumbat të dilnin dhe të përplaseshin me varkat e armikut. Gryka e lumit Bach Dang u bë varri i pushtuesve. Gjenerali armik Hoang Thao vdiq. Mbreti Nam Han kishte frikë të tërhiqte trupat e tij nga kufiri i vendit tonë dhe të hiqte dorë nga ëndrra e tij për pushtim.

Fitorja e Bach Dang në 938 hapi një faqe të shkëlqyer të historisë së kombit, duke i dhënë fund përgjithmonë zgjedhës së feudalizmit në Veri. Vendi fitoi pavarësinë dhe vetëbesimin. Pas fitores jetike në lumin Bach Dang, Ngo Quyen u ngjit në fron, i cili e bazoi kryeqytetin e tij në Co Loa (Hanoi), duke nisur një epokë të re të ndërtimit të pavarësisë, domethënë, duke hedhur themelet për një vend të pavarur. ishte mbret nga 939 deri në 944, vdiq. Pranvera në vitin e derrit (939). Ngo Quyen shfuqizoi pozicionin e një murgu që e shpalli veten mbret dhe mori titullin Tien Ngo Vuong, ndërtoi një shtet të pavarur dhe vetëqeverisës dhe themeloi kryeqytetin në Co Loa, tani në rrethin Dong Anh – Hanoi. Duke i dhënë fund mbi 1000 viteve të dominimit të vendit tonë, fillimi i periudhës së rilindjes së vendit. Në vitin e Dragoit (944) u sëmur dhe vdiq, mbret 6 vjet dhe jetoi 47 vjet.

Ngo Quyen nuk la një poezi të plotë, por librat e historisë ende përcjellin shumë anekdota dhe legjenda të mira për të. Ngo Quyen konsiderohet se ka hapur një epokë të autonomisë së kombit tonë me fitoren historike të Bach Dang.

3. Ngo Quyen dhe Bach Dang fitorja në 938:

Duke ditur paraprakisht komplotin e dinastisë Han ishte “Trupat niseshin në drejtim të Bach Dang për të sulmuar” (Tan Ngu Dai Su), Përpara se armiku të ishte i mbushur me njerëz, mbizotërues dhe i pajisur plotësisht me mjete, ai ishte një shkrimtar dhe artist i talentuar luftarak. Ai gjithashtu kuptoi ligjet lart e poshtë të lumit Bach Dang. Historia e vjetër ka shënuar se ky lumë njihet edhe si lumi Rung, lumi është më shumë se dy milje i gjerë, ka male të larta, shumë degë, dallgë e dallgë që kufizojnë horizontin, pemë të harlisur mbulojnë bregun. Për më tepër, lumi në rrjedhën e poshtme është i ulët, pjerrësia nuk është e lartë, kështu që ndikimi i baticës është jashtëzakonisht i madh. Shtrati i lumit është i gjerë dhe i thellë, uji në baticë mund të bjerë deri në 30 cm në orë. Në të cilën diferenca e nivelit të ujit midis nivelit të lartë dhe të ulët mund të arrijë 2.5 – 3 metra lartësi. Bazuar në këtë terren, Ngo Quyen tha se “Nëse ne dërgojmë njerëz të sjellin kunje të mëdha për të vozitur nën tokë në grykën e detit përpara, me skajin e mprehtë të kokës të mbuluar me hekur, varka jonë do të bëjë kur batica është e lartë. , hyni brenda rreshtit të pirgjeve, atëherë Ne do të jemi të lehtë për t’u pushtuar. Nuk ka plan më të mirë se kaq”. Me mbështetjen e kryengritësve, ai dërgoi njerëz në pyll për të prerë drurët e hekurit në kunja dhe për t’i vulosur kokat e tyre me hekur, pastaj i futi në një varkë dhe i futi në shtratin e lumit dhe përgjatë brigjeve të lumit Bach Dang për të parandaluar sulmi i armikut.armik. Historiani Le Van Huu komentoi se “Ngo Quyen ishte një njeri me dinakëri të madhe dhe i zoti në luftime”. Kur batica ishte e lartë, ai dërgoi një varkë të vogël për të sfiduar dhe u tërhoq shpejt për të joshur armikun në oborrin e grumbullit. Varkat e armikut ishin kryesisht të përmasave të mëdha, kur uji i lumit Bach Dang zbriste, varkat ngeceshin lehtësisht, kryengritësit tanë do të përqendronin forcat e tyre për të bërë një betejë të shpejtë dhe të plotë.

Thënë dhe bërë, në një ditë të fundit dimri në vitin 938, më shumë se 20,000 ushtarë elitë të udhëhequr nga Van Vuong Hoang Thao hynë në vendin tonë me rrugë ujore deri në lumin Bach Dang. Trupat tona lanë varkat e vogla të notojnë në shtratin e lumit për të joshur armikun dhe grumbulluar. Varka e ushtrisë së Hoang Caos u ndoq me padurim në oborrin e grumbullit të nëndheshëm pa e ditur as atë. Batica vjen, uji tërhiqet shpejt..barkat e armikut janë ngecur, nuk mund të ecin përpara, nuk mund të kthehen. Duke shfrytëzuar rastin, kryengritësit vietnamezë u zunë pritë të dy palëve për të luftuar dorë më dorë. Një forcë e fortë detare ishte planifikuar të lundronte me varka të vogla për të luftuar drejtpërdrejt. Ky plan i veçantë e bëri ushtrinë e fuqishme të Hanit të Jugut të binte në një ngërç, më shumë se 20,000 trupa u dëmtuan nga më shumë se gjysma, gjenerali kryesor, Hoang Cao, gjithashtu u vra në betejë dhe u varros në valën Bach Dang. Jiang. Morali i ushtrisë kryengritëse të udhëhequr nga Ngo Quyen ishte aq i fortë sa as trupat armike të vendosura afër kufirit nuk guxuan të përgjigjeshin. Mbreti i Hanit jugor, Luu Nghiem, nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të vajtonte djalin e tij dhe të përpiqej të mblidhte mbetjet e ushtrisë së tij për t’u kthyer në vendin e tij. Në mënyrë tronditëse dhe të paaftë për të pranuar humbjen, mbreti i Hanit të Jugut fajësoi për të gjitha këto kolonelin e vjetër Hau Dung me akuzën e “Dështimit për të ngritur moralin e ushtrisë”. Megjithë vdekjen e tij, ky gjeneral u trajtua ende aq brutalisht sa varri i tij u zhvarros dhe trupi i tij u ekspozua pa mëshirë për të shfryrë zemërimin e tij. Në fund të vitit 938, beteja e lumit Bach Dang kundër pushtuesve të huaj fitoi një fitore të lavdishme.

Për të përkujtuar meritat e mëdha të mbretit të parë në historinë vietnameze për të hequr zgjedhën e feudalizmit për më shumë se 1000 vjet në veri, në epikën Dai Viet të Ho Dac Duy, shënohet se: “Një fitore për një mijë vjet largim. Lumi Bach Dang përgjithmonë, Duong Lam ndërtoi themelet e Ngo Vuong për ta shpëtuar atë deri më tani”. Pas fitores së madhe të Bach Dang, të lashtës së famshme Kim, duke goditur më shumë se 20,000 ushtarë elitë të ushtrisë së Hanit të Jugut, Ngo Quyen e shpalli veten mbret dhe nisi një mesjetë të shkëlqyer për kombin. Në librat e historisë, historianët e kanë favorizuar atë si “mbreti i mbretërve”. Edhe pse e kaluara është kthyer mbrapa mbi 1000 vjet, beteja e Bach Dang shpëtoi historinë dhe reputacionin e mbretit të talentuar dhe strategjik dhe është ende një simbol i ndritshëm i vullnetit dhe trimërisë së popullit vietnamez në të kaluarën, gjatë historisë dhe është një forcë e rëndësishme lëvizëse për të zgjuar patriotizmin dhe krenarinë kombëtare për të ndërtuar një vend të begatë në periudhën e integrimit.

4. Drejtoni vendin:

Ngo Quyen u ngjit në fron më 10 janar, viti Ky Hoi (1 shkurt 939). Në pranverën e vitit 939, Ngo Quyen e shpalli veten Ngo Vuong, ndërtoi një shtet autonom, u bë mbreti themelues i dinastisë Ngo.Libri Dai Viet Su Ky Toan Thu e quajti Ngo Quyen Tien Ngo Vuong.

Libri Dai Viet Su Ky Toan Thu thotë: Në pranverë, mbreti filloi ta shpallte veten mbret, vendosi Duong Thi si mbretëreshë, ngriti njëqind mandarina dhe rregulloi oborrin perandorak. Libri i historisë vietnameze regjistron rastin: Vuong vrau Cong Tien, shkatërroi Hoang Cao, u vendos si mbret, nderoi Duong Thi si mbretëreshë, ngriti 100 mandarina, vendosi ritualet e oborrit, fiksoi ngjyrat e rrobave, ndërtoi kryeqytetin e Co Loa. mbret për 6 vjet dhe më pas ndërroi jetë.

Rreth kryeqytetit:

Pas ngjitjes në fron, Ngo Quyen nuk jetoi në kryeqytetin e vjetër të dinastisë Tang si Khuc ose Duong Dinh Nghe, por e zhvendosi kryeqytetin në Co Loa në Phong Chau (në rrethin Dong Anh, ish-provinca Phuc Yen). Duke shpjeguar faktin se Ngo Quyen nuk zgjodhi Dai La, e cila ishte e mbushur me njerëz dhe tradicionale për shumë shekuj si qendër politike të mëparshme, historianët thonë se ka dy arsye: krenaria kombëtare dhe ndjenja e pavarësisë. Sovraniteti i vendit nga përvoja e vjetër u largua mbrapa.

Pjesërisht për shkak të ngritjes së ndërgjegjes kombëtare, duke ndjekur traditën e vjetër kombëtare të vendit të lashtë Au Lac, duke u kthyer në kryeqytetin e vjetër të dinastisë Au Lac, duke shprehur vullnetin për t’u shkëputur nga Dai La i themeluar nga Veriu.

Studiuesi Dao Duy Anh tha se dinastitë e para feudale sunduan 8 kontinente: Giao, Luc, Phong, Truong, Ai, Dien, Hoan, Phuc Loc të vendosura në tokën e vjetër Giao Chau. Ngo Quyen kishte pushtet vetëm në rajonet e deltës së mesme dhe veriore, rajoni Thanh Nghe, ndërsa rajoni malor ishte kontinentet (kontinente autonome, vetëm duke paguar haraç), të ish dinastisë Tang, për shkak të krerëve që e mbanin atë të pavarur.

Njerëzit e afërt, gjeneralët dhe shefat lokalë që iu nënshtruan atyre iu dhanë tituj dhe tokë nga familja Ngo, si Pham Lenh Cong në Tra Huong (Nam Sach, Hai Duong), Le Luong në Ai Chau, Dinh Cong Tru. (babai i Dinh Bo Linh) në Hoan Chau.

5. Monument për të adhuruar Ngo Quyen:

Aktualisht, në fshatin Duong Lam (Son Tay, Hanoi) ka një tempull dhe mauzole kushtuar Ngo Quyen. Ka gjithashtu rreth 50 vende të tjera që lidhen me adhurimin e Ngo Quyen dhe gjeneralëve të dinastisë Ngo Vuong

Tempulli dhe mauzoleumi Ngo Quyen në fshatin Cam Lam, komuna Duong Lam, qyteti Son Tay është një adresë e famshme turistike dhe shpirtërore e këtij fshati antik. Tempulli ishte i ndërtuar me tulla, i mbuluar me tulla, me pamje nga lindja, i rrethuar me mure. Përmes tre portave, ka anët e majta dhe të djathta, çdo rresht shtëpish përbëhet nga pesë ndarje të vogla. Dai Bai ka një kanal horizontal të gdhendur me katër fjalët “Tian Vuong është i pashpresë”. Sot, kulti përdoret si një galeri për jetën dhe karrierën e Ngo Quyen dhe ekspozuesit fitimtar Bach Dang.

Më sipër janë informacione interesante për Ngo Quyen – mbreti i parë i dinastisë Ngo në historinë vietnameze, i cili hodhi themelet për t’i dhënë fund dominimit 1000-vjeçar të Veriut, duke hapur epokën e pavarësisë për kombin. . Edhe pse mbretëroi për një kohë të shkurtër, meritat e tij të lavdishme janë të shënuara gjithmonë në librat e historisë. Shpresojmë që ky artikull t’ju ndihmojë të merrni më shumë informacion rreth këtij mbreti të nderuar.

Chaolong TV cảm ơn bạn đã đọc bài viết Ngô Quyền là ai? Tóm tắt tiểu sử Ngô Quyền (897 , hy vọng rằng những thông tin chúng tôi chia sẻ sẽ hữu ích cho bạn. Đừng quên Cháo Lòng TV là website trực tiếp bóng đá miễn phí, tốc độ cao, được yêu thích nhất hiện nay nhé !

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *