Những bài thơ lục bát ngắn hay nhất về quê hương, tình yêu, gia đình

Rate this post

Poezia Six Bowl është poezi vietnameze, ashtu si poezi Tang të Kinës, poezi Haiku të Japonisë dhe të shumë formave të tjera poetike të vendeve të botës. Poezia është e lehtë për të prekur zemrën e lexuesit për shkak të butësisë dhe seriozitetit të saj. Në veçanti, me poezi të shkurtra gjashtë-tetë – një version që pëlqehet nga shumë njerëz për shkak të shkurtësisë, koncizitetit dhe me sa duket kushdo mund ta bëjë.

Mục lục ẩn
1 1. Poezitë më të mira të shkurtra gjashtëkëndore

1. Poezitë më të mira të shkurtra gjashtëkëndore

Poezia me gjashtë harqe është një nga dy zhanret kryesore të poezisë vietnameze. Me kalimin e kohës, kjo formë e poezisë zhytet gjithnjë e më shumë në shpirtin vietnamez. Një poezi gjashtëkëndore mund të jetë pafundësisht e gjatë, por gjithashtu mund të jetë aq e shkurtër sa të jetë vetëm disa fjali si poezitë e shkurtra gjashtëkëndore më poshtë:

1.1 Poema me vargje të shkurtra numër 1 – Mbledhur

Njëqind vjet në sferën njerëzore Fjala talent, fjala fat, është të urrejmë njëri-tjetrin. Përjetimi i një thyerje luleshtrydhe Gjërat që lëndojnë zemrën. (Fragment nga Truyen Kieu – Nguyen Du)

1.2 Poema me vargje të shkurtër numër 2: Dy anë – Të mbledhura

Personi që ndjek erën dhe ndjek retë, më vjen keq të marr ditët e harruara.

1.3 Poema me vargje të shkurtra numër 3 – Mbledhur

I uritur për të ngrënë gjysmë kartele, Pini pjesën e pasme të një tasi me ujë për të gjetur një të dashur. I dashur, i dashur, Ku shkon të largohesh nga dhoma e temjanit të ftohtë.

1.4 Poezi e shkurtër pa titull – Mbledhur

Lulëzon kopshti pranveror me lule shumëngjyrëshe Duke përhapur një aromë aromatike, ekstazë, bletët luajnë me fluturat, të lumtura, dhe poetët vizitojnë ditët e harruara.

1.5 Poema me vargje të shkurtra numër 4 – Mbledhur

Kur kthehem, më kujtohet kur kthehem, më kujtohen lulet dhe njerëzit, pylli është i gjelbër, lulet janë të kuqe të ndezura dhe dielli shkëlqen përmes brezit (Fragment nga Viet Bac – To Huu)

tho-luc-bat-ngan-voh-0

1.6 Poezi e shkurtër numër 5 – Mbledhur

1.7 Poezi e shkurtër numër 6 – Mbledhur

Në fustan ç’është më e bukur se zambaku Gjethet e gjelbra dhe lulet e bardha janë të mbushura me stamena të verdha.Pollat ​​e verdha, lulet e bardha, gjethet jeshile.Afër baltës, por pa erë balte.

1.8 Poema me vargje të shkurtra numër 7 – Mbledhur

Lejleku kaloi nëpër ujërat e përmbytjes së lumit Lam për të ushqyer të shoqin dhe fëmijët e saj.Në maj trupi i nënës ishte i rraskapitur, i fortë natën, i tharë dhe i hollë.

1.9 Poema me vargje të shkurtra numër 8 – Mbledhur

Ka re blu në qiell Në mes të reve të bardha rreth reve të verdha do të doja të mund të martohesha me të Më lejoni të blej tulla Bat Trang për të ndërtuar.

1.10 Poezi e shkurtër numër 9 – Mbledhur

Kthimi për të gjetur çatinë e fshatit Gjetja e hijes së nënës në diell dhe shi Duke kërkuar diellin përmes majës së pemës së kokosit Duke kërkuar një aromë të freskët flladish me aroma të freskëta Duke kërkuar një tufë buallicësh me një varkë Ao dhe prindërit duke peshkuar në lumë.

1.11 Poema me vargje të shkurtra numër 10 – Mbledhur

Qielli dhe toka janë të gjera, malet janë të larta, liria dhe liria nuk mund të jenë argëtuese.

Shihni gjithashtu: 8 poezi me 4 fjalë për atdheun – Një fshat vietnamez paqësor, fshatar

1.12 Poezia e shkurtër rrokëse Ekstrakte nga tasi i ëndrrave – Të mbledhura

Shkruaj një fjali larg Dërgimi i një ëndrre dikujt tjetër që nuk është ende i martuar Lëre dhimbjen e dikujt tjetër Për dekada, nuk guxoj të kaloj dashuria është si zemra e thyer të thuash se është zemërthyer Mos harroni kur uleni në rrënjën e hurmës pema Ti e di Ndonjehere eshte ftohte, pema e banjave shpesh rri zgjuar naten ne verande Kur eshte afer mengjesit, enderroj larg te takoj njerez.

1.13 Poezi me vargje të shkurtra Tregu i dashurisë – Mbledhur

Ende ka një treg dashurie Për të lehtësuar historinë time të kohëve të vjetra Le të jetë zemra ime, fytyra ime, Sa shumë gjëra nuk janë thënë ende Parfum natën e qetë, gëzim Thuaj fjalinë e fundit dhe pastaj thuaj lamtumirë.

1.14 Poezia e shkurtër rrokëse Arsyet – Përmbledhje

Ka ende një poezi të cilës do të doja t’i dërgoja ëndrrat e mia të vjetra Dashuria vetëm pak, por pyes veten nëse plaka në shtëpi është xheloze.

1.15 Një poezi me vargje të shkurtër Poema e vendlindjes! – Mblidhni

Dashuria e babait tim që lëron pasdite me shi Të dua nënën time duke punuar fort në mesditë në arë Mundi i mundimeve të bujqësisë Zemra e thyer shkruaj që të më mungojë vendlindja.

1.16 Një poezi e shkurtër për shiun e pranverës – Mbledhur

Duket se është ngrohur koha.Duke parë nga fundi i plazhit, bie shi, Rrobat e mia janë mbuluar me pika shiu Kush solli perla të ngulitura në mëndafsh të artë.

Bari i blertë mbulon rrugën Lumi sfilon uji ngec me dashurinë e njerëzve Sapo u largova nga skela Ka mbetur vetëm një shi pranvere para meje.

1.17 Poemë me vargje të shkurtër Mbaj mend – Mblidh

Nuk shkoj deri në fund Që ndokush të mos e përfundojë dashurinë dhe trishtimin e tij Deti është larg erës dhe dallgëve Vijat fosforeshente i grisin krahët e pilivesave natën. Edhe pse e kam harruar qëllimisht, është e çuditshme pse sa më shumë kujtoj, aq më shumë rrugët e vjetra që kthehen në gjysmë të rrugës Për ata që duhet të kujtojnë, duhet të duan për një jetë.

1.18 Poezi me vargje të shkurtra në Cyclo at night in Hue – Mbledhur

Rrotat rrotullohen në rrugën Cau Trang Tien që digjen me drita të verdha gjatë natës Djersë pika, pika shtesë Viçat e zhveshura gjatë gjithë natës rrotullohen në Në anën tjetër këmishë ngjyrë vjollce shall pjeshke Kjo anë mbështjellë pantallona të shkurtra, shpina lakuriq Kush shkoi për të luajtur lojëra Personi është duke punuar vështirë të rrotullohet këmisha e orizit.

1.19 Poezi recitale të shkurtra Na vjen keq – Të mbledhura

Shkova atje të bëhesha nuse Nëna dhe babai më morën nëpër urën e sapondërtuar Në të kaluarën, ky lumë ishte i njëjti lumë, lumi ishte i madh, varka ishte plot.Disa herë humbëm takimin tonë Disa herë kur u mbytëm, se harruam njëri-tjetrin Tani ka një urë Fatkeqësisht, ata të dy janë afër njëri-tjetrit.

1.20 Poezi me strofë të shkurtër Piktura fshati – Të mbledhura

Atdheu im i bukur është përgjithmonë në zemrën time Lumi në shpatet përkulet përreth Krahët e lejlekut tundin dhe viçat Viçat kullosin në kullotat e lëmuara të blerta.

Flauti i qiftit në erë po gumëzhin Paqe, kursim dhe dashuri. Tablo e bukur si parajsë Shpirti i poezisë ngrihet rëndë me dashuri dhe dashuri.

1.21 Poezi me vargje të shkurtra Lac – Mbledhur

1.22 Poezi e shkurtër me këmishë jeshile – Mbledhur

1.23 Poema me vargje të shkurtra numër 11 – Mbledhur

Do t’i tregoj vjeshtës Disa njerëz lulëzojnë flokët për t’u betuar se do t’i them diellit të verës Disa njerëz pendohen për moshën e tyre dhe këndojnë për pranverën.

1.24 Poezia e shkurtër rrokëse Reflektime – Të mbledhura

Si njeri, duhet të jetosh drejt, mos u bëj si një flutur që zbret vetë. Si të jetoni besnikë ndaj zemrës suaj Premtuar të jetë i sigurt për të mbajtur fjalën.

Mos luaj, miku im Besimi nuk është një lojë e kotë Është si një fill i paracaktuar Bëj miq nga afër dhe larg.

Gënjejini të tjerët, të tjerët do t’ju gënjejnë. Kështu që jetoni me ndershmëri. Mos u bëni si llafazan. Do të duhet të vuani keqardhje të hidhura gjatë gjithë jetës tuaj.

1.25 Poezi me vargje të shkurtra Rikthen vargun e vargut – Mbledhur

Ku është vargu i rrëmbyesit?Duke kërkuar flokë të thinjura, nuk kam pushuar së kërkuari. Mendova se fundi i rezervuarit po kërkonte një gjilpërë para syve të mi, megjithatë më dukej e çuditshme. Ninulla e lagësht “Lejleku noton” ende nuk ka fjetur plotësisht. Zëri i dikujt është i shqetësuar dhe i shqetësuar Për dekada me radhë mendova se rruga ishte e njohur… Shpresoj që shiu të ndalojë e të lindë hëna Le të kthehen gjashtë kupat e dashurisë.

Shihni gjithashtu: Një përmbledhje me 28 poezi për Nënën – gruaja më e mrekullueshme në botë

2. Vargje të shkurtra katërfjalish për atdheun

Kur bëhet fjalë për poezinë e shkurtër gjashtëkëndore, vargjet për atdheun, vendin ku janë varrosur, ende përbëjnë shumicën. Është sinqeriteti, thjeshtësia dhe thjeshtësia në çdo varg të gjashtë oktavave që e bën këtë varg poetik të ngopur me pasionin dhe pasionin e atdheut të popullit, duke u bërë një nga kompozimet tipike të mërgimtarëve.

1. Atdheu është një fushë e artë, aroma e orizit të pjekur është e pamasë. Pasdite, atdheu është figura e një nëne të dashur, Këmisha kafe dhe kapela konike kthehen.

2. Duke u kthyer për të marrë një kokërr orizi, ai qeshi. Dëgjoi buallin duke gromësirë ​​kashtën. Duke frenuar tavanin dhe duke fryrë krifën. Duke qarë për një ca cuong aromatik të pjekur në skarë në drejtim të familjes.

3. Atdheu është cikadë Ninulla e nënës në mesditë, o lumi është mbushur me ujë Atdheu është një cep fëmijërie.

4. Ëndërroj një copë dielli këtu Era fryn lëkurën e tokës që pemët të çahen.Hap retë për të ndezur dritat e qiellit Ngrohni përmbytjen e fundit dhe thajeni temjanin pasdite.

5. Jeta ime është si një gjethe e verdhë Fluturo me erën e butë Do të doja të shkoja në vende Jo më telashe, jeta endet.

6. Njerëzit kthehen në shtegun me bar të dashurisë. Pas së nesërmes jeta është e prirur nga dielli i artë. Shiu i natës vonë ndalet në fund të njëmijë agimeve duke mbuluar fytyrën e muzgëve të rinj.

Shihni më shumë: Top poezitë e bukura për jetën për ta bërë jetën tuaj më kuptimplote

3. Vjershë e shkurtër me dy fjali për dashurinë

Krahas poezive të shkurtra gjashtëkëndore për atdheun, tema e dashurisë është gjithashtu një temë e shpeshtë në poezinë gjashtëkëndore. Poezi të shkurtra dashurie për dashurinë do t’ju ndihmojnë të ndani zemrën tuaj, të shprehni dëshirën tuaj ose thjesht të ndihmojnë në lehtësimin e një “zemre të sëmurë”.

1. Hani çdo vakt në shpinë Pini ujë me moderim, që t’ju dua.

2. Era është e ftohtë dhe era është e ftohtë pas meje Pse më mungon ky i huaj.

3. Sepse retë i bëjnë malet të ngjiten në qiell Sepse era fryn lule dhe buzëqesh me hënën.

4. Oh, ajo i bie ujë anash yllit Ajo rrëmben dritën e artë të hënës.

5. Malet janë aq të larta, malet mbulojnë diellin, kështu që ju nuk mund t’i shihni të dashurit tuaj.

6. Kopshti është i gjelbër me një ngjyrë Zemra e të cilit është më e trishtuar se kushdo tjetër.

7. Ekstazia e bollshme ekstatike e deh Zemërimin aq shumë sa e tund zemrën.

8. Njerëzit nga rimishërimi i pafund kalojnë nëpër botë për të sjellë dashurinë njerëzore.

9. Që tani e tutje, unë kam dikë me ju që të qëndrojë pranë jetës sime.

10. Lumi është i thellë dhe i shkurtër, i vështirë për t’u gjetur, nëse dëshironi të vizitoni skelën, nuk do të mund të merrni varkën.

11. Të dashur njerëz në fushën e aventurës, ju lutemi mbani zemrën tuaj besnike.

12. Të dashur njerëz, si takoheni për qindra vjet për të ditur nëse ka ndonjë lidhje të paracaktuar apo jo.

13. Sonte hëna shkëlqen në rrugë Shtrihem dhe më mungon personi që më ka munguar dikur.

14. Ndonjëherë humbas një takim për një orë. Herën tjetër dua të takohem dhe të pres për njëqind vjet.

15. Duke parë nga larg, duket e vështirë për t’u afruar.Më afër të dish, mendja fshihet gjithmonë.

16. Zemër, më pëlqejnë orët, gjithashtu më pëlqen të jem e dashura jote.

17. Unë nuk kam dashur askënd për një kohë të gjatë Askush nuk më ka dashur për një kohë të gjatë.

18. Dashuria është si një tenxhere, nëse është e ngushtë, ajo vlon.

19. Në breg të lumit një lule e qeshur Beo rrjedh në dashuri dhe paqe.

20. Dashuria është si një lojë Pyet sa njerëz fitojnë në këtë botë?

Shihni gjithashtu: E mbushur me emocione me vargje dashurie romantike e të ëmbla

4. Poemë e shkurtër familjare

Poezitë e shkurtra, por të thella familjare mund t’ju ndihmojnë t’i përcillni mendimet dhe ndjenjat tuaja të dashurve tuaj. Mund të jetë nostalgji, shpresë, shpresë, falje… që nuk kemi guxuar t’i rrëfejmë kurrë me fjalë.

1. Shkoj, më ka marrë malli për vendlindjen Kujto supën e lavdisë së mëngjesit, kujto salcën e domateve dhe sojës, Kujto kush u la në diell dhe vesë Kujto kush ra sot ujë në anë të rrugës.

2. Kur kthehem, më mungon Pesëmbëdhjetë vjet, jam i pasionuar, A më kujtohet kur të kthehem Shiko pemën, më mungon mali, shikoj lumin, më mungon burimi.

3. Jeta është plot hidhërim Duke parë prindërit e mi, lotët e hidhur po mbyten Sot lotët rrjedhin.Faleminderit për prindërit e mi, gjithë jetën.

4. Një person që punon shumë dhe dhemb Herët në mëngjes duke punuar për të rritur fëmijët. Ky është imazhi i nënës sime. Dashuria është po aq e madhe sa parajsa.

5. Dëgjimi i ninullës në mes të një nate me shi, “Lejleku po noton” ende nuk ka fjetur plotësisht Zëri i dikujt është i shqetësuar dhe i shqetësuar.Për dekada, rruga është e njohur.

6. Jeta është një ëndërr Është një shtëpi e përkohshme është një vend pushimi Është një vend ku shpirti do të dërgojë trupin Është një vend ku shpirti do të largohet nga bota Është një vend virtual ëndërrimtar Është një vend ku mbaron fryma, është fundi i horizontit Është vendi ku krijohet rimishërimi.

7. Familja është një strehë Kur është me mjegull, mes verës, netët e dimrit E ardhmja është e bukur si një trëndafil. Duhet përpjekje për të kultivuar sot. Fjalët kalojnë nëpër erë. Le të hyjnë paqen dhe fatin në shtëpi. Përjetoni valët. Era e erës tre Dashuria e burrit, kuptimi i gruas, shton pranverën.

Vargu i shkurtër, i butë dhe i sinqertë, i sinqertë dhe i thjeshtë është i lehtë për t’u futur në zemrat e njerëzve. Shpresojmë që me poezitë e shkurtra për atdheun, familjen dhe dashurinë të ndara më lart, do t’ju ndihmojë të merrni poezinë më të kënaqshme për t’u dërguar njerëzve tuaj të dashur.

Koleksioni Burimi i imazhit: Internet

Chaolong TV cảm ơn bạn đã đọc bài viết Những bài thơ lục bát ngắn hay nhất về quê hương, tình yêu, gia đình , hy vọng rằng những thông tin chúng tôi chia sẻ sẽ hữu ích cho bạn. Đừng quên Cháo Lòng TV là website trực tiếp bóng đá miễn phí, tốc độ cao, được yêu thích nhất hiện nay nhé !

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *