Tập làm văn Tả cảnh đẹp quê hương em lớp 5 (Ngắn gọn)

Rate this post

Në mënyrë që të jeni në gjendje të bëni një ese të shkurtër të klasës së 5-të për atdheun për të arritur nota të larta, duhet të stërviteni fort duke ushtruar shumë shkrimin si dhe leximin, referojuni ese-ve mostrave të disponueshme. Më poshtë janë shembuj të shkrimit të një paragrafi që përshkruan peizazhin e bukur të vendlindjes së nxënësve të klasës së 5-të, të cilat ndahen falas, duke i ndihmuar ata të praktikojnë në mënyrë efektive. Ftoni studentët dhe mësuesit të konsultohen.

Përmbledhje e esesë për klasën 5 të qytetit tim

Para së gjithash, ftojini studentët t’i referohen dhe të mbajnë mend përmbajtjen e përvijimit të detajuar të esesë që përshkruan qytetin e tyre të lindjes në klasën 5 si më poshtë:

Hapja:

Për të përshkruar bukurinë e vendlindjes së tyre, ata duhet të prezantojnë peizazhin e tyre të preferuar: Çfarë skene? Ku? Kur të vij? (Një mëngjes të bukur, eca në rrugën e njohur të fshatit dhe pashë fushat e gjera të orizit të pjekura të arta.)

Trupi i esesë përshkruan peizazhin e bukur të atdheut të klasës 5

a) Përshkruani peizazhet e bukura në qytetin tuaj të lindjes:

Ngjyrë. Cila është shija e përgjithshme e gjithë skenës (e gjerë, e ngushtë…)? (Ajri është i freskët dhe i freskët. Aroma aromatike e orizit të pjekur më bën të ndihem i freskët. Orizi shtrihet aq i gjerë sa një mëndafsh i artë…).

– Skenat përshkruhen me detaje përmes hapësirës, ​​kohës, ngjyrës, shijes… (Arat ndjekin njëra-tjetrën. Në mes të fushës janë kanalet që të çojnë në ujë, orizi është i verdhë i pjekur, çdo kokërr është i rrumbullakët, jam i sigurt. …).

– Veprimtaritë e njerëzve në krahë (Fermerët shkojnë herët në arë. Mbi supe, duke mbajtur një drapër etj. Ata ecin e bisedojnë të gëzuar, duke filluar një ditë të re pune).

Fundi:

Ndjenjat e mia për peizazhin e bukur të përshkruar (dashuri, shumë kujtime, lidhje, shpresë për të pasur mundësinë të kthehem…); (Të qëndrosh në mes të fushës është si të qëndrosh në mes të një pylli në miniaturë, duke premtuar një korrje të mirë).

Këtu janë ese të përzgjedhura mostra që përshkruajnë peizazhin e bukur të vendlindjes së klasës së 5-të, të cilat vlerësohen shumë, ju ftojnë t’i referoheni dhe përdorni:

Praktikoni shkrimin për klasën 5 Përshkruani qytetin tuaj të lindjes – Modeli 1

Unë kam lindur dhe jam rritur në një fshat peshkatari bregdetar. Fëmijëria lidhet me lumenjtë, me erën e kripës, me erën e detit. Këtu peizazhi është i bukur, i thjeshtë dhe paqësor, gjithmonë me krahë hapur për të pritur fëmijët e kthyer nga jashtë.

Lokaliteti im, një fshat i vogël peshkimi në bregun e Deltës së Mekong, është i madh dhe i ajrosur. Gjatë ditës fryn erë e freskët nga deti, ulur në verandë duke thurur rrjeta peshkimi me nënën time dhe duke ndjerë çdo frymëmarrje të flladit të detit në flokët e mi, ndjenja e paqes nuk gjendet askund. Fshati im, më i bukuri është në agim, kur dielli fillon të kthejë perden e natës dhe të zgjohet, sipërfaqja e detit kthehet nga e zeza misterioze në blu të butë, valët përplasen në breg, shkumë e bardhë. Në lindje, dielli i zjarrtë doli nga deti, i gjithë qielli ishte i lyer në ngjyrë portokalli të verdhë dhe rozë. Një rreze drite shkëlqeu ngadalë mbi rërat e arta. Në distancë, varkat e të afërmve u kthyen pas një nate peshkimi, velat e printuara me rrezet e diellit të reflektuara në sipërfaqen e detit dukeshin aq poetike, skena e fshatit në atë kohë nuk ndryshonte nga një pikturë lirike me bojëra uji. Herë pas here, disa fotografë vijnë për të vizituar fshatin, të gjithë duhet të bëjnë një foto të agimit para se të largohen me qetësi. Agimi këtu është shumë i çuditshëm, ndryshe nga agimi në zonat e tjera detare, agimi fillon më herët por zgjat shumë dhe varkat kthehen si një festë e re. Larg barkave mbylli sytë dhe dëgjo zhurmën e valëve që përplasen dhe erës, zhurmën e zogjve diku si një këngë dashurie e një atdheu të njohur. Babai im i lëvizi kutitë e plota me peshk dhe karkaleca që kapi mbrëmë, ai ishte ende i kripur me shijen e kripës së detit. Njerëzit e fshatit të peshkimit janë të tillë, të thjeshtë, fshatarë por të sinqertë. Babai lavdëron vendlindjen e tyre për të qenë kaq i bukur, njerëzit nga kontinenti mund të shohin një lindje të ndritshme dielli me vela, njerëzit nga deti shikojnë brenda dhe shohin një fshat të qetë që fillon të zgjohet, nënat dhe motrat dalin për të marrë burrat dhe fëmijët e tyre nga peshkimi., dielli shkëlqen në fytyrën e artë dhe plot dashuri, sa bukur është!

Vendlindja ime është kaq e thjeshtë dhe paqësore, çdo mëngjes duke parë lindjen e shkëlqyer të diellit e ka bërë zemrën time plot energji dhe sa të relaksuar është shpirti im. Unë e dua shumë fshatin tim të peshkimit.

Praktikoni shkrimin Përshkruani një skenë të bukur që ju pëlqen në klasën 5 – Modeli 2

Eko-zona malore është 90 km nga Hanoi, 12 km nga qendra e qytetit Nam Dinh dhe ndodhet pranë kompleksit të relikteve të Ditës Phu në rrethin Vu Ban. Përgjatë autostradës 38B do të vijmë në tokën e bukur që na ka dhuruar natyra. Duke kaluar portën masive të verdhë, do të mahniteni vërtet me peizazhin unik këtu.

Në anën e djathtë është një degë e vogël lumi, uji i të cilit është gjithmonë i pastër dhe i butë. Përgjatë lumit është një fushë e madhe orizi, në verë është e pjekur dhe e artë, duke lëshuar aromën e njohur të fshatit. Në anën e majtë është mali i mbuluar me pisha. Sa më lart të shkoni, aq më shumë turistët mund të shijojnë ajrin e hapur nën kodrën e pishës në erë.

Nga mali zbret edhe një përrua i vogël. Një rrjedhë uji i pastër dhe i freskët i bën të gjithë të ndihen të freskët në ditët e nxehta të verës. Ulur në mal, duke dëgjuar rrymën që murmurit në erë, të gjitha lodhjet dhe shqetësimet për jetën duket se janë larguar, duke i hapur rrugë qetësisë dhe paqes.

Vera është gjithashtu stina e lulëzimit të lotusit. Në mes të zonës ekologjike është një pellg i madh dhe i harlisur me zambak uji. Nën rrezet e diellit të ndritshme të një dite vere, ngjyra rozë e luleve bëhet më vezulluese dhe e shkëlqyeshme. Pikërisht pranë tij është një kopsht luledielli me lule që janë më të larta se koka e një personi, lule sa dy duar të rritura që lulëzojnë drejt diellit. Aroma e luleve dhe aroma e diellit dhe erës së tokës këtu ka krijuar një shije shumë të veçantë, duke mahnitur shumë njerëz këtu.

Përveç kësaj, zona ekologjike e malit Ngam është gjithashtu një vend i dobishëm dhe interesant për të luajtur të gjithë. Ka shumë lojëra zbavitëse si patinazh me rrota, lëkundje, çiklizëm ose të luash në ujin e freskët të pishinës. Vizitorët mund të shijojnë gjithashtu pjata dhe specialitete lokale këtu.

Zona e ekoturizmit malor është aq e bukur sa kushdo që ka qenë këtu dëshiron të kthehet. Si fëmijë të atdheut le të bashkojmë duart për të mbrojtur dhe zhvilluar këtë zonë turistike.

Shembull i shkrimit për atdheun tim Klasa 5 – Shembulli 3

Vendlindja ime është një zonë rurale e vendosur në periferi të Hanoi, vendlindja ime ka shumë peizazhe të thjeshta, por shumë të bukura dhe romantike. Një nga vendet e mia të preferuara dhe më të bukura në lokalitetin tim janë fushat e pjekura të orizit.

Për shkak se vendlindja ime është në fshat, prindërit dhe xhaxhallarët e mi kanë të gjithë aktivitetet kryesore prodhuese që janë kultivimi i orizit dhe korrja e orizit. Vendlindja ime në ditët e orizit të pjekur është jashtëzakonisht e bukur. E gjithë fusha e gjerë është e veshur me një këmishë të verdhë brilante, lulet e pjekura të orizit janë edhe më të arta nën rrezet e diellit të artë, jashtëzakonisht të ndritshme dhe të bukura. Kur orizi është në sezonin e vjeljes, pambuku ka filluar të lulëzojë, sa herë që fryn erë, edhe pse është shumë e butë, aroma e ëmbël e orizit të pjekur fryn kudo, edhe në fshat, por ende ka erë. Aroma e orizit është shumë e veçantë, është e butë, jo e fortë si bimët dhe lulet e tjera, por sjell një ndjenjë shumë të këndshme dhe komode.

Edhe pse vendlindja ime është ende e varfër, nuk ka monumente, atraksione të famshme si lokalitetet e tjera, por bukurinë idilike të fushave të orizit, skenën e qetë dhe të qetë në fshatin tim. Qytetet e ngarkuara dhe të mbushura me njerëz janë të vështira për t’u gjetur. E dua dhe jam shumë krenare për vendlindjen time, e dua atë bukuri të thjeshtë por paqësore.

Praktikoni të shkruani një përshkrim të klasës 5 të qytetit tuaj të lindjes – Modeli 4

Shembull ese për klasën 5 Përshkruani qytetin tuaj të lindjes

Me siguri atdheu i të gjithëve ka skena të bukura që nguliten gjithmonë në mendjen e tyre. Mund të jetë aq e thjeshtë sa një fushë orizi ose një lumë fshati. Sa për mua, unë kam lindur dhe jam rritur në tokën që është ngjitur me një ishull të famshëm që është Gjiri Ha Long. Për këtë jam krenare në vendlindjen time.

Nëse vini në gjirin Ha Long, do të dëshmoni peizazhe çuditërisht të bukura që ndoshta askund në botë nuk e ka bukurinë e egër dhe fantastike. Destinacioni i parë nëse vini këtu është ishulli Dau Go, rreth 4 km nga porti. Nëse merrni varkën, do të duhen rreth 25 minuta për të admiruar shpellat më të famshme të gjirit Ha Long të trashëgimisë natyrore botërore. Ato janë shpella Thien Cung dhe shpella Dau Go janë dy shpella që çdo vizitor kur vjen këtu nuk mund t’i injorojë. Shpella Thien Cung është një nga shpellat më të mëdha dhe më të famshme në gjirin Ha Long dhe është e njohur për shumë njerëz, ajo që shihni në shpellë do t’ju lërë të mahnitur dhe të habitur nga fillimi në fund. New ose Ha Long është plot me natyrë të mrekullueshme në lumë dhe qiell. Nëse shkoni vetëm nga jashtë, është e vështirë për të sapoardhurit të dinë se midis qindra e mijëra maleve shkëmbore që ngrihen e bien në heshtje me hijen e tyre që bie në detin blu, ka shpella të panumërta, të mëdha e të vogla. Çdo kështjellë është një arkitekturë jashtëzakonisht e sofistikuar e natyrës.

Ka shpella që janë ruajtur në histori për qindra miliona vjet. Në shpellë ka shpella të panumërta me forma të çuditshme që i bëjnë vizitorët të shpalosin imagjinatën e tyre. Nën harkun e lartë të shpellës në qiellin e kaltër si ujë perla, ndihemi sikur jemi të humbur në vendin natyror të zanave. Çdo shkëmb duket të jetë një kryevepër, një pikturë monumentale e një skulptori të talentuar. Nën harkun e lartë të shpellës në qiellin e kaltër si ujë perla, ndihemi sikur jemi të humbur në vendin natyror të zanave. Duke parë nga lart, Ha Long Bay duket si një pikturë e madhe dhe e gjallë me bojë. ishulli është sikur dikush po shkon drejt kontinentit, ishulli është si një dragua gjigant në valët e gjera. Këto mrekulli ndryshojnë vazhdimisht nga këndvështrime të ndryshme, duke na bërë të ëndërrojmë si realitet.

Duke ardhur në gji, do të jeni të mirëpritur ngrohtësisht nga njerëzit këtu. Ato janë peizazhet e bukura të vendlindjes sime që sa herë shkoj larg më mungon.

Ese TLV Duke përshkruar peizazhe të bukura në qytetin tim të lindjes në klasën 5 – Modeli 5

Secili prej nesh ka atdheun e tij. Atdheu është një tufë frutash të ëmbla yjesh… Nëna kthehet te kapela konike për të mbuluar…”. Një vend për të lënë kujtimet më të mira të jetës. Edhe nëse duhet të shkojmë larg, ne kujtojmë gjithmonë atdheun tonë stërgjyshorë.

Jam rritur në një zonë të ulët, ku ka fusha të drejta ku fluturojnë lejlekët. Dhe ndoshta fushat e orizit në vendlindjen time kanë gjithmonë tërheqjen për t’i tërhequr njerëzit për të menduar se ku janë varrosur kordoni i tyre i kërthizës. Mëngjeset e pranverës të qëndrosh në krye të fshatit dhe të shikosh fushat e orizit është shumë argëtuese! Era e pranverës është pak e kalbur, valët janë të valëzuara në valë, secila valë ndjek njëra-tjetrën larg. Një tufë lejlekësh të bardhë hapën krahët dhe fluturuan mbi qiellin blu. Sidomos kur fermerët shkojnë në punë, fushat mbushen me këngë e këngë me të rinj e të reja. Çdo tufë fluturash shumëngjyrëshe duket se luan me tapetin e gjelbër të orizit. Në ditët kur sezoni i orizit është në lulëzim të plotë, nëse dikush qëndron larg, duke parë prapa, do të shohë një det të gjerë dhe verbues të artë. Të shpërndara nëpër fushë janë skena të fermerëve që korrin oriz, kapele të bardha të valëzuara. Pasdite, kur era fryn lehtë, orizi dridhet lehtë, sikur i pëshpëritin njëri-tjetrit. Pasditeve të vjeshtës, mjegulla mbulon fushat, duke u dukur si një tym i hollë e i bardhë nga larg. Në mëngjes, mjegulla shkrihet, duke lënë pika vese vezulluese në gjethet e orizit. Kur dielli lind për të ngrohur fushat, rrezet e diellit shkëlqejnë mbi pikat e vesës, sikur ka perla të vogla të panumërta, që shkëlqejnë me rreze shumëngjyrëshe drite, duken shumë të bukura. Në lagjen time ka vëllezër e motra që shkojnë larg, sa herë e vizitojnë vendlindjen, vizitojnë edhe arat. Ata po shikonin me pasion harabelat duke fluturuar në fushat e orizit. Ndonjëherë zbarkonte plotësisht dhe më pas fluturonte deri në qiellin blu dhe thërriste njëri-tjetrin.

I dua fushat e fshatit tim, e dua atdheun tim. Këtu kam lindur dhe jam rritur në këtë botë. Tani, kjo luginë ka “buall të hekurt” që vrapojnë nëpër fushë. Energjia elektrike e tensionit të lartë ndriçon fshatin. Jeta është plot në rrugën drejt lumturisë.

Më sipër janë përzgjedhur dhe prezantuar nxënësve 5 mostra të esesë përshkruese për bukurinë e atdheut në programin e klasës së V-të me përmbajtjen më koncize, të thellë dhe emocionale.

►► KLIKO TANI hyjnë SHKARKO më poshtë për të shkarkuar ese të mira për klasën 5 që përshkruajnë fshatinka skedarë word, pdf plotësisht falas.

Chaolong TV cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tập làm văn Tả cảnh đẹp quê hương em lớp 5 (Ngắn gọn) , hy vọng rằng những thông tin chúng tôi chia sẻ sẽ hữu ích cho bạn. Đừng quên Cháo Lòng TV là website trực tiếp bóng đá miễn phí, tốc độ cao, được yêu thích nhất hiện nay nhé !

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *